Új tünet írható a menopauza számlájára
menopauza, koleszterinszintMa még meglehetősen kevés változókorú nő tudja, hogy a menstruációs ciklus szabálytalanná válásakor majd megszűnésekor nem csak a test formájának átalakulásával, hirtelen jött hangulatváltozásokkal, hőhullámokkal, álmatlansággal, gyakori fejfájással vagy kimerültséggel kell számolni.
A leginkább érzékelhető tünetek mellett ugyanis felléphet egy észrevehetetlen, ám annál ártalmasabb, később komoly betegségek kialakulásáért felelős kockázati tényező: a magas koleszterinszint. A menopauza idején bekövetkező zsíranyagcsere-változások elsődlegesen az ártó, tehát az LDL-koleszterinszint emelkedését, és a hasznos, azaz a HDL-koleszterinszint csökkenését idézhetik elő.
A magas koleszterinszint a keringési rendszer megbetegedését kiváltó érelmeszesedés kialakulását okozhatja. Míg a szív- és érrendszeri megbetegedéseket néhány évvel ezelőtt kizárólag a középkorú férfiak betegségének tekintették, ma már bizonyított, hogy jóval több nőt érintenek, mint férfit. Ráadásul a nők panaszai mások, mint a férfiaké: az infarktusra jellemző szorító mellkasi fájdalom helyett ők inkább gyengeségre, levertségre panaszkodnak, vagy éppen semmilyen tünetük nincs.
Jogosan adódik a kérdés: tünetek nélkül hogyan lehet mégis mindezt megelőzni. A koleszterinszint változásának rendszeres nyomon követése a változókorban (is) az egyik legfontosabb lépés. Ha a szűrés alkalmával kiderül, hogy magas a koleszterinszintünk, konzultáljunk háziorvosunkkal, nőgyógyászunkkal és esetleg dietetikussal, ám odafigyeléssel és tudatossággal is tehetünk ellene. Az esetlegesen kialakult magas koleszterinszint csökkentéséért változtassunk életmódunkon, táplálkozzunk változatosan és kiegyensúlyozottan, végezzünk valamilyen testmozgást napi fél órában, és fordítsunk több figyelmet lelki változásainkra is.