Az amszterdami Orvosi Mikrobiológiai Intézet munkatársai Sebastian A.J. Zaat vezetésével orvosi tisztaságú méz antibakteriális hatását vizsgálták olyan baktériumokkal, amelyek ellenállnak a hagyományos antibiotikumoknak. A kutatók izoláltak egy defenzin-1 nevű fehérjét, amely a méhek immunrendszerének összetevője, és a mézhez az állatok adják hozzá.
A felfedezés magyarázatot ad arra is, hogyan működik a méhek immunrendszere, aminek következtében a méhészek képesek lehetnek egészségesebb, táplálóbb méz előállítására.
„Évezredek óta tudjuk, hogy a méz jót tesz a különböző bántalmakra, de sosem értettük ennek mikéntjét – írja Gerald Weissmann, az eredményeket közlő FASEB Journal szerkesztői kommentárjában. – Most sikerült kivonni azt az antibakteriális összetevőt, melynek segítségével hatásosabban védekezhetünk a fertőzésekkel szemben.”
A kutatók reményei szerint a méz, vagy annak valamely összetevője alkalmazható lenne az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumfertőzések kezelésére, vagy megelőzésére.