Miért fontos a migrén kivizsgálása? - Milyen más módszerekkel próbálkoznak a migrénesek? - Mi a helyzet a migrén piercinggel?
Miért fontos a migrén kivizsgálása?
A fejfájás okainak felderítése során a betegek első körben rendszerint neurológushoz fordulnak, aki a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhat, akár belgyógyászati, akár szemészeti, fogászati téren és bizonyos esetekben képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) elvégzése is szükséges lehet.
Milyen más módszerekkel próbálkoznak a migrénesek?
Egy 2002-es felmérés szerint a fejfájós páciensek 85%-a alkalmazott már valamilyen alternatív terápiát, és 60%-uk hatékonynak is érezte azt. Az American Headache Society és egy másik szervezet a Petasites hybridus (acsalapu) nevű gyógynövénnyel kapcsolatban fogadta el azokat a kutatásokat, amelyek szerint csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát. (Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy alkalmazáskor rendszeresen ellenőrizni kell a májenzimek szintjét.) Kevésbé erős bizonyítékok támasztják alá néhány további étrend kiegészítő hatásosságát, de van, akinél beválik a magnézium, a B2 vitamin, a Q10 koenzim és a melatonin. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartozik a masszázs, a jóga, az akupresszúra és az akupunktúra is.Mi a helyzet a migrén piercinggel?
Manapság egyik legelterjedtebb alternatív gyógymód a migrén piercing, ami egy speciális fülpiercing. Ezt a kis gyűrűt a fülkagyló porcos ívének átlyukasztásával helyezik fel, azzal a céllal, hogy az csökkentse a migrénes rohamok gyakoriságát. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa szerint azonban ez az alternatíva legfeljebb csak kiegészítő gyógymódként alkalmazható. - A saját praxisomban is találkoztam már sok beteggel, aki migrén piercinget viselt, és a beszámolóik vegyesek voltak. Voltak, akik semmiféle változást nem tapasztaltak, mások úgy érezték, kevesebb roham jelentkezett náluk, bár amikor a konkrét számokról beszéltek, nem feltétlenül ez derült ki. Én személy szerint nem ellenzem, hogy a páciens alternatív gyógymódokat alkalmazzon, még akkor sem, ha csupán a placebo hatás segít neki valójában. Amit azonban tudni kell, hogy a migrén piercing hatásosságát semmiféle tudományos bizonyíték nem támasztja alá, az Amerikai Migrén Társaság például egyáltalán nem is ajánlja, elsősorban a placebo hatás és a fertőzésveszély miatt. A neurológiában, mint minden orvosi területen, kizárólag megfelelő kutatási eredményekre, bizonyítékokra alapuló eljárásokat alkalmazunk, így én magam az olyan „kiegészítő kezeléseket” ajánlom az orvosi kezelés mellett, mint a rendszeres testmozgás, a szabad levegő, a megfelelő stresszoldás és a kiegyensúlyozott étkezés.Forrás: Neurológiai központ
2025. 04. 04.