2024. December 29. vasárnap
A krónikus, visszatérő fejfájástól szenvedő betegek gyakran érzik úgy, hogy közvetlen környezetük elutasítja, kineveti, kiközösíti őket. A megállapítást tevő amerikai kutatók szerint az emberek valószínűleg azért szkeptikusak a migrénnel kapcsolatban, mert a tünetek nem láthatók, ezért a betegség nehezen is érthető.

A fejfájást sokan nem tartják valódi biológiai rendellenességnek, pedig a migrénesek érzékenyen reagálnak a fény- és hangingerek változásaira, gyakran szenvednek hányingertől és hasmenéstől, és vérnyomásuk gyakran változik. Ezen rendellenességek akkor is fennállhatnak, ha fejfájás nem jelentkezik.

migrén

Az Északnyugati Egyetem kutatói krónikus migrén, és más, alkalmi vagy visszatérő fejfájással járó neurológiai betegségek – például szélütés, epilepszia, Parkinson-kór, Alzheimer-kór – esetében mérték fel az azokkal kapcsolatos stigmákat. A vizsgálatban használt skála segítségével felmérték, hogy a betegek milyen gyakran érzik magukat kritizálva, milyen gyakran értik őket félre vagy közösítik ki állapotuk miatt.

A krónikus migrénesek a skálán kifejezetten magasabb értékeket értek el a többi fejfájós beteghez képest.

Sok migrénes szerint a betegség rontja a családi, baráti kapcsolatokat, nehezíti a családi és társasági eseményeken való részvételt. A kutatók szerint a stigmatizáltság a személyes életvitelre is kihat, például a fejfájás félreértése miatt fiatal párok válhatnak el egymástól, hiszen az állapot megnehezíti akár a szexuális életet, akár a gyermeknevelést is.

A vizsgálat vezetője, Dr. Jung E. Park elmondta, hogy a munkatársak és a munkahelyi vezetők gyakran vélik úgy, hogy a probléma nem valódi, az áldozat csak több időt szeretne szabadságon lenni.

Gyakran sztereotipizálják a migrénes nőket Dr. David Dodick, az Amerikai Fejfájás Társaság elnöke szerint is, neurotikus, a stresszt kezelni nem képes nőknek tartva őket, holott fejfájást az ösztrogénszint változásai valóban eredményezhetnek. Nem véletlen tehát, hogy a migrénesek között háromszor több nő van, mint férfi – és a nők is inkább a reproduktív életkorban érintettek.


Forrás: Medipress
2010. 07. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés