2024. Szeptember 28. szombat
A fehérjében gazdag köztes étkezés – például a csonthéjasok és a magvak fogyasztása – hozzájárul a rohamszerűen jelentkező éhség megelőzéséhez, ráadásul a hangulatot és a kognitív működést is javítja.

A proteinben és szójában gazdag uzsonna megakadályozza, hogy belakmározzunk vacsorára, így hasznos az elhízás elleni harcban – derül ki egy friss kutatásból. Noha a fehérjebevitel előnyei már eddig is ismertek voltak, most először sikerült hasonló hatást bebizonyítani a gyerekeknél és a kamaszoknál is. „Eredményeink alapján a fehérjében gazdag délutáni csemege segít a tinédzserek táplálkozásának egészségesebbé tételében, továbbá az étvágyuk kontrollálásában is” – magyarázta Dr. Heather Leidy, az egyesült államokbeli Missouri Egyetem munkatársa. „A főétkezések időpontja általában eltolódik ennél a korosztálynál, így uzsonnára szükségük van valami kényelmes és gyors megoldásra, ami sajnos általában zsírban és cukorban gazdag harapnivalót jelent. Pedig ha fehérjedús táplálékot választanának, megelőzhetnék vele az egészségtelen súlygyarapodást” – tette hozzá a szakember.

Az elmélet bizonyítására 13 és 19 év közötti lányokat vontak be a kutatásba, akiket súlyuk szerint normális és túlsúlyos kategóriába soroltak. A tudósok felmérték, hogy az uzsonna miként hat a kamaszok étvágyára, evési ösztönére és ételválasztására a nap későbbi szakaszában, illetve van-e különbség azokhoz képest, akik egyáltalán nem iktattak be köztes étkezést. Azt is rögzítették, hogy az uzsonna miként hat a szellemi teljesítményre és a hangulatra. „Amellett, hogy a fehérjedús táplálék eltelítette őket és csökkentette az étvágyukat, a nap további részében is több proteint fogyasztottak kevesebb zsír mellett. Ennélfogva adott a következtetés, hogy a fehérjegazdag uzsonna mindenki számára előnyös, aki szeretne ebből a tápanyagtípusból többet fogyasztani” – fogalmazott Dr. Leidy, aki szójapudingot adott uzsonnára a kísérletben résztvevőknek. Az eredmények a Journal of Nutrition című szakfolyóiratban jelentek meg.


Forrás: Medipress
2015. 05. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés