2024. November 15. péntek
A tequilásüveg és a sörcsapoló valódinak tűnik az amerikai National Institutes of Health kórházában, ahol a kutatók a teljesen felszerelt bár másolatával egy lehetséges új szert tesztelnek az alkoholizmus ellen.

Az alapötlet az, hogy mialatt a kísérleti alanyok a bár-laboratóriumban üldögélnek a gyér megvilágítás és az üvegekkel teli polcok mellett, az agyuk megkívánja az italt, és a szakértőknek sikerül megállapítani, hogy a kísérleti gyógyszer ellensúlyozza-e ezt a vágyat. „A cél egy majdnem teljesen valós környezet létrehozása, amelyet azonban nagyon szigorúan kontrollálni lehet” – mondta a kutatás vezetője, Dr. Lorenzo Leggio, aki munkatársaival azt vizsgálja, hogyan befolyásolja az alkohol iránti vágyat a grelin hormon, amely az emberekben az étvágyat is szabályozza, és segít-e a hormon gátlása.„Az alkoholizmus számtalan formája létezik” – magyarázta Dr. George Koob, az NIH National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) intézetének munkatársa, amely új irányelveiben leírta, kik vannak kitéve a kockázatnak, és mi segíthet az alkoholizmus elleni küzdelemben. Az NIAAA meghatározása szerint az „alacsony kockázatú” alkoholfogyasztás legfeljebb napi négy italt, illetve heti 14 italt jelent férfiak, és legfeljebb napi három italt, illetve heti hét italt jelent nők esetében.

A kezelés a bennfekvő rehabilitációtól a viselkedésterápián át egészen a napjainkban rendelkezésre álló néhány gyógyszerig terjedhet. Koob azonban úgy véli, hogy általában ezek kombinációjára van szükség, és végül „teljes életmódváltásra” is szükség van. Az Agency for Healthcare Research and Quality kutatóintézet legújabb felmérése azonban azt mutatta, hogy a rászorulók alig egyharmada részesül kezelésben, és közülük kevesebb mint 10 százalék kap gyógyszert.

Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) jelenleg három gyógyszert engedélyez az alkoholizmus kezelésére. A naltrexone az alkohol örömérzését gátolja úgy, hogy az agy jutalomközpontjának receptorait célozza – amennyiben a beteg rendelkezik egy bizonyos génnel. A sóvárgás elleni acamprosate tabletta a stresszel összefüggő agyi vegyületeket csillapítja bizonyos emberekben. A régebbi Antabuse nevű gyógyszer másképp működik, ez hányingert és más kellemetlen tüneteket vált ki, ha a betegek a gyógyszer szedése közben alkoholt fogyasztanak. A közelmúltban egy maréknyi olyan gyógyszerről is kiderült, hogy ígéretesek lehetnek az alkoholizmus elleni küzdelemben, amelyek eredetileg más betegségek kezelésére szolgálnak.

Az NIH bár-laboratóriumában azonban a grelin hormonon van a hangsúly, amely az agyi receptorokon keresztül az étvágyat szabályozza. Leggio elmondta, úgy tűnik, átfedés van a túlevést és az alkohol iránti sóvárgást elősegítő receptorok között az agy jutalomközpontjában. Az intézet tavaly ősszel végzett kísérletében 45 alkoholista önkéntes kapott különböző dózisú grelint, és az alkohol iránti sóvárgásuk a többlethormonnal együtt növekedett. Leggio és munkatársai most egy eredetileg diabétesz kezelésére kifejlesztett gyógyszer felhasználásával azt vizsgálják, hogy a grelin működésének gátlása ezt a sóvárgást is gátolja-e. A vizsgálat első lépéseként azt próbálják kideríteni, biztonságos-e az alkohol és a gyógyszer keverése.


Forrás: Medipress
2015. 01. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -