2024. November 17. vasárnap
Az általános szabály szerint a pácienseknek üres gyomorral kell megjelenniük a műtét napján, hogy még véletlenül se hányjanak az altatás alatt. Most viszont azt mondják a szakértők, hogy elég 6-8 órás léböjtöt tartani, amikor szénhidrátban gazdag sportital is fogyasztható.

Az operáció előtti koplalás hátráltathatja a felépülést – figyelmeztetnek a szakemberek, akik szerint az egész napos böjt megviseli a testet. A BMJ Quality & Safety című szakfolyóiratban megjelent értekezés „ódivatúnak” minősíti az alapszabályt, miszerint a műtét előtti éjfélt követően már semmit sem szabad enni. A Martin Makary hasnyálmirigysebész vezette szerzők úgy vélik, hogy a műtét önmagában is nagy terhet ró a testre, amit még tovább fokoz a 8-12 órás, vagy akár még tovább tartó böjt – különösen, ha idősekről van szó.

A Johns Hopkins Egyetem oktatója hozzátette, hogy a legutóbbi kutatási eredmények csak 6-8 órás szilárd táplálék megvonást tartanak szükségesnek, inni pedig akár két órával a beavatkozás előtt is lehet. A hosszabb koplalás miatti alultápláltság legyengítheti az immunrendszert, veszélyes kimerültséget okozhat, ráadásul a józan ítélőképességet is alááshatja – hangsúlyozta a professzor.

Az elnyújtott böjt olyannyira hátráltathatja a felépülést, hogy akár kórházba való visszakerülést is eredményezhet. Az új megközelítést az egyetem kórházában kipróbálva arra a következtetésre jutottak, hogy a rövidebb étel- és italmegvonás két nappal rövidíti a bélrákkal operált betegek kórházi tartózkodását.


Forrás: Medipress
2015. 10. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -