2024. November 18. hétfő
A rendkívüli májkárosodás kockázata a rendszeres rohamivókban tizenháromszor magasabb.

A Biomolecules című szakfolyóiratban megjelent új kutatás szerint a rendszeres rohamivás a krónikus alkoholfogyasztással kombinálva jelentős mértékben megnöveli a súlyos májkárosodás kialakulásának kockázatát.

A túlzott alkoholfogyasztás világméretű egészségügyi problémának számít. Az Egyesült Államokban a rohamivás a leggyakoribb válfaja, olyan gyakori, hogy az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint minden hatodik amerikai felnőtt havonta körülbelül négy alkalommal vesz részt rohamivásban. A CDC meghatározása szerint az tekinthető rohamivásnak, ha férfiak legalább öt, nők pedig legalább négy italt fogyasztanak el egy ültő helyükben, körülbelül két órán belül.

Shivendra Shukla, a Missouri Egyetem Orvostudományi Karának professzora így nyilatkozott:„A krónikus alkoholos májbetegség leggyakoribb oka az, ha egy rendszeres alkoholfogyasztó gyakran vesz részt rohamivásban. Tudjuk, hogy ez a magatartás nagyméretű zsírlerakódásokat okoz a májban, ami végül károsítja a szerv megfelelő működését. Most azonban a károsodást okozó mechanizmust és a károsodás mértékét szerettük volna megérteni, ezért kutatásunk az alkohollal való visszaélés különböző formáira, valamint e magatartások eredményeire összpontosított.”

Shukla professzor és munkatársai egereken vizsgálta a krónikus alkoholfogyasztás, a rendszeres rohamivás, illetve e kettő kombinációjának a májkárosodás mértékére gyakorolt hatását. Egy négyhetes időszak alatt kimutatták, hogy a krónikus alkoholfogyasztásnak és a többszöri rohamivásnak kitett egerek mutatták a legnagyobb fokú májkárosodást. „A krónikus alkoholfogyasztás és az akut rohamivásos epizódok egyaránt közepes mértékű májkárosodást okoztak az alkoholnak ki nem tett kontroll csoporthoz viszonyítva” – mondta a professzor. „Ez az eredmény nem ért minket meglepetésként. Amikor azonban az egerek mind a krónikus alkoholfogyasztásnak, mint a rendszeres rohamivásos epizódoknak ki voltak téve, rendkívüli mértékben megnövekedett a májkárosodás foka. Ezekben az egerekben megdöbbentő volt a zsírlerakódások mértéke a májban: körülbelül tizenháromszor nagyobb, mint a kontroll csoport egyedeiben.”

A rendkívül megnövekedett zsírlerakódást a részben a májban lejátszódó anyagcsere változások okozták. Ezek a változások nemcsak a zsírlerakódások mértékét növelték, hanem a szervet érő stresszt is fokozta, miközben csökkentette a máj stressz elleni küzdőképességét.


Forrás: Medipress
2015. 12. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -