A korábbi kutatások alapján a zürichi szakértők azt feltételezték, hogy a kétféle terápia egyforma hatékonyságú. Kísérletük nem csupán megerősítette ezt a feltételezésüket, hanem azt is kimutatta, hogy az internetes terápia hatékonysága a legmerészebb várakozásokat is felülmúlja.
Hat terapeuta kezelt összesen 62, zömében közepes súlyosságú depresszióban szenvedő beteget. Az alanyokat véletlenszerűen két csoportra osztották, és a két terápiás módszer egyikére fogták. A kezelés nyolc alkalomból állt, a viselkedésterápián alapuló különböző ismert technikákat tartalmazta, melyeket szóban és írásban is el lehet végezni. Az internetes terápián lévő alanyoknak alkalmanként egy előre meghatározott feladatot kellett elvégezniük, például ki kellett kérdezniük saját negatív önképüket.
Andreas Maercker professzor a Journal of Affective Disorders legutóbbi számában megjelent kutatás eredmények összegzéseként elmondta, hogy a kezelés végén az internetes terápián átesett betegek 53, és a személyes kezelésen átesett betegek 50 százalékában nem lehetett kimutatni depressziót. Három hónappal a kezelés lezárása után a depresszió az interneten keresztül kezelt csoportban még tovább csökkent, míg a hagyományos terápiában részesült betegek körében csupán minimális visszaesését mutatott: az online terápiás csoportban a betegek 57, míg a hagyományos terápiás csoportban az alanyok 42 százalékában nem lehetett diagnosztizálni a depressziót.„Kutatásunk azt bizonyítja, hogy az interneten keresztül nyújtott pszichoterápiás szolgáltatások hatékony kiegészítői lehetnek a terápiás ellátásnak” – nyilatkozta Maercker.