Ha egy társaságban egy jót nevetünk, rengeteg endorfin szabadul fel az agyban, ami az érzelmeket irányító opioid peptidek fokozott kibocsátásához is vezet.
Szappanos hajmosás -a haj életre kel > > >
Minél több az opioid receptor az agyban, annál többet nevetünk a felmérés szerint. „Kutatásunk azt sejteti, hogy a társasági nevetés során felszabaduló endorfinoknak fontos szerepük van az emberek közötti kapcsolat kialakulásában és megerősödésében. Az endorfin nyugtató, lazító és kellemes hatása miatt vágyunk a közösségi élményre, ami biztonságérzetet és motivációt ad” – mondja a kutatást vezető Lauri Nummenmaa, a finn Tutkui Egyetem munkatársa.
Depresszió és demencia - kéz a kézben? >>>
A kutatás során a szakemberek PET-vizsgálat segítségével figyelték meg az önkéntesek agyműködését, illetve viselkedését. Kiderült az is, hogy a nevetés erősen fertőző: az emberek könnyen átveszik egymástól. A szakember hozzáteszi, hogy míg más főemlősök fizikai kontaktussal – például kurkászással – tartják fenn ezt a kapcsolatot, az embernél a beszéd, illetve az azzal járó nevetés az, ami ezt a kapcsot fenntartja.