2025. Január 14. kedd
Palpitáció – miért érezhetjük erősebben a szívdobogást? -  Milyen jelek utalhatnak a szorongásos zavarra? -  Szükséges lehet a kardiológiai kivizsgálás is
A szívdobogás érzés általában ártalmatlan, és ahogyan jött, el is múlik. Bizonyos esetekben azonban betegségek, állapotok miatt érezzük az erős szívverést, de nem mindig könnyű eldönteni, milyen irányban érdemes elindulni, ha tudni szeretnénk az okot.

Palpitáció – miért érezhetjük erősebben a szívdobogást?

Amikor valakiben hirtelen tudatosodik a szívverése, erős szívdobogást érez, könnyen megijedhet, hiszen általában nem vagyunk tudatában ennek az akaratunktól független működésnek. Az erős, esetleg gyors, kihagyó vagy bedobbanó szívverés neve palpitáció, és bár kellemetlen érzés lehet, általában ártalmatlan. A palpitáció jellemzően néhány másodpercig, percig tart, bár ritkán tovább is érezhetjük a rendetlenkedő szívverésünket.
- Sokszor éppen azért lehet tudatában valaki a szerinte rendellenes szívverésének, mert figyel rá, ugyanakkor előfordulhat, hogy az erős szívverés hátterében stressz, valamint bizonyos anyagok, főként alkohol, nikotin vagy koffein fogyasztása áll. Ugyancsak okozhat erős szívdobogás érzést a túl intenzív testmozgás, az erős izzadás (az elektrolitveszteség miatt), de vannak bizonyos betegségek, állapotok is, amelyeknek érdemes utánajárni – hangsúlyozza Bőhm doktor. – Az elsőként felmerülő lehetőségek a vérszegénység, a pajzsmirigy túlműködés és nem ritkán az olyan pszichés betegségek, mint szorongásos zavarok, valamint a szívritmuszavarok.

Milyen jelek utalhatnak a szorongásos zavarra?

Aki a kezeletlen stressz vagy a szorongás miatt érez palpitációt, általában más tüneteket is tapasztal. A szorongás ugyanis nem csak a szívben indíthat be folyamatokat, de megjelenhet a gyors, felületes légvétel, az izzadás, az izomfeszülés, a remegés, a kimerültség, esetleg emésztőszervi tünetek, például hasmenés is jelentkezhetnek. Ráadásul a szorongó ember egyfajta hipervigilanciát él át, vagyis egy olyan felfokozottan éber állapotot, amikor többek közt a testi érzéseit is mintegy felnagyítva érzékeli. Ha ezek a tünetek nem múlnak el néhány perc alatt, vagy nagyon sűrűn jelentkeznek és már a mindennapi tevékenységre is kihatnak, érdemes pszichiáteri, pszichológusi segítséget kérni, hiszen ez akár a szorongásos zavarok kategóriájába is tartozhat.

Szükséges lehet a kardiológiai kivizsgálás is

A palpitáció kifejezés nem csak a szívdobogás gyorsaságára utalhat, de megjelenhet egyfajta lebegő érzés is mellkasban, mintha „pillangók repkednének benne”. Az is jellemző, hogy szabálytalannak tűnik a szívverés, felgyorsul vagy lelassul, esetleg egy-két másodpercig ki is marad. Tipikusnak mondható az az érzés is, hogy a szív olyan erősen ver, hogy még a fülünkben is érezhető, „hallható”.
- Amennyiben kifejezetten a szívműködésre koncentrálódnak a tünetek, kardiológiai kivizsgálás ajánlott, hiszen ilyen tünetek utalhatnak például szívritmuszavarra, szívizomgyulladásra, strukturális szívbetegségekre is, illetve felmerülhet a pajzsmirigy betegségek gyanúja is, amivel endokrinológushoz kell fordulni. Minél előbb orvosi kivizsgálásra van szükség, ha mellkasi fájdalom, légszomj, zavartság mutatkozik, ha ödémák jelennek meg a végtagokon – hangsúlyozza dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus. - Ahhoz, hogy kiderüljön, kardiológiai oka van-e a palpitációnak, a szakorvos az alapos kikérdezés és alapvető vizsgálatok elvégzése után számos diagnosztikai és eszközös vizsgálatot is elrendelhet. Nagyon fontos lehet egy célzott laborvizsgálat, egy nyugalmi EKG, megfelelő indikációval egy terheléses EKG és/vagy egy akár 7 napos Holter EKG és egy szívultrahang. Mindezeken kívül további speciális vizsgálatokra is szükség lehet, amelyekről az eredmények ismeretében a kardiológus dönthet.
Forrás: Kardioközpont
2024. 11. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés