A Kavita Vedhara által vezetett tudóscsoport szerint a lelkiismeretes, szorongó karakterek immunrendszere ezzel szemben általában gyengébb – legalábbis ez derül ki abból a kutatásból, amely 121 egészséges felnőtt – 86 nő és 35 férfi – bevonásával készült. Az önkéntesek 18 és 59 év közöttiek voltak.
Minden résztvevőt arra kértek, hogy töltsenek ki egy tesztet, amely a személyiség öt alapvető dimenzióját méri: extraverzió, neurotikusság, nyitottság, barátságosság, lelkiismeretesség. Ezután vérvételen is átestek az önkéntesek, és a szakemberek azt vizsgálták, hogy az immunrendszer működéséért felelős sejtek milyen állapotban vannak. Emellett a kutatók azt is feljegyezték, hogy milyen káros szenvedélyei vannak a résztvevőknek az italozástól a dohányzáson át a mozgásszegény életmódig.
Kiderült, hogy azok, akik extrovertált, asszertív személyiséggel rendelkeznek, bőbeszédűek és lelkesek, hajlamosabbak arra, hogy gyulladásos betegségeket kapjanak, míg a befelé forduló, csendes, lelkiismeretes karakterek génjei kevésbé hajlamosítanak minderre. A fertőzésekre ugyanakkor az introvertált emberek hajlamosabbak, míg az extrovertáltak immunrendszere erősebb. „Úgy tűnik, hogy azok, akik személyiségüknél fogva több emberrel kerülnek kapcsolatba, olyan immunrendszerrel rendelkeznek, amely hatékonyan veszi fel a harcot a betegségek ellen. Azok, akik viszont kevesebb társasági interakcióban vesznek részt, érzékenyebbek, és könnyebben elkapják a fertőzéseket” – mondja Kavita Vedhara professzor.