A PLoS One című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány résztvevői helyesen ítélték meg a testszaguk alapján, ha valamelyik ember idősebb korba lépett. „Érdekes adalék, hogy a résztvevők messze nem találták annyira visszataszítónak a szagmintákat, mint elsőre gondoltuk. Valószínűleg ha a szagminta tulajdonosa nem tartózkodik a helyszínen, akkor a testszag negatív jellege is eltűnik” – mondta el Johan Lundstrom, a philadelphiai Monell Vegyi Érzékelési Központ docense, a tanulmány társszerzője.
A tanulmányban 56-an vettek részt, 20 fiatal (20-30 éves), 20 középkorú (45-55 éves) és 16 idősebb ember (75-95 éves). A kutatók a résztvevőkre tiszta pólót adtak, és éjszakára mindegyiküknek a hónaljába egy kis párnácskát helyeztek, melyek alvás közben magukba szívták a testszagot. Ezt követően 41 fiatalembert kértek fel, hogy próbálják meg életkor szerint csoportosítani a szagmintákat.
A résztvevők általánosságban jól meg tudták határozni a különböző korcsoportokat, különösen az idősebb emberek szagmintáit tudták elkülöníteni a másik két csoporttól. A résztvevők utólagos beszámolója alapján kiderült, hogy az idősebb emberek testszagát kellemesebbnek és kevésbé intenzívnek értékelték a többi korcsoport szagmintáihoz viszonyítva. Ennek a jelenségnek az egyik lehetséges magyarázata, hogy idősebb korban a férfiak szervezetében kevesebb tesztoszteron termelődik, ezért jobban hasonlíthat a testszaguk a nőkére, foglalta össze a kutatás eredményeit Lundstrom.