2024. Szeptember 24. kedd
Szklerózis multiplexre hasonlító betegség miatt lebénult egerek újra képessé váltak a járásra néhány héttel azután, hogy emberi őssejtbeültetést kaptak – derül ki egy friss tanulmányból.

Noha az egérkísérletek eredményeit gyakran nem sikerül embereken is reprodukálni, a kutatók szerint a mostani fejlemények hozzájárulhatnak a degeneratív idegrendszeri betegség újfajta kezeléséhez. A szklerózis multiplexszerű betegségben szenvedő egereket kézből kellett etetni, mivel nem tudtak elegendő ideig állni az önálló evéshez és iváshoz. 10-14 nappal azonban az emberi idegrendszeri őssejtek befecskendezése után ismét képessé váltak a járásra, valamint más motoros készségeik is visszatértek. A fejlődés még fél évvel később is nyilvánvaló volt – állítják a szakértők.

A tanulmány szerzőit meglepték az általuk „rutinkísérletnek” hitt vizsgálat eredményei. Azt várták, hogy az egerek szervezete visszautasítja az emberi őssejteket. „Dr. Lu Chen kollégám odajött hozzám, és azt mondta: az egerek járnak. Nem hittem neki” – nyilatkozta a társszerzőként közreműködő Tom Lane, az Utahi Egyetem patológus professzora a Stem Cell Reports című szakfolyóirat internetes kiadásában május 15-én megjelent értekezés kapcsán. „Teljesen új kutatási területet nyit meg a kérdés, hogy miért működött az őssejtbeültetés” – tette hozzá egy másik szerző, Jeanne Loring, a kaliforniai The Scripps Kutatóintézet munkatársa. A következő lépés az embereken végezhető klinikai kísérlet felé annak a felmérése, hogy mennyire biztonságos és tartós az őssejtterápia az egereknél. „A lehető leggyorsabban, ám legóvatosabban akarunk haladni. Szeretnénk valami olyasmit találni, ami csökkenti a SM-betegekre nehezedő terhet” – magyarázta Lane professzor. A Szklerózis Multiplex Társaság adatai szerint a jelenleg gyógyíthatatlan központi idegrendszeri betegség világszerte több mint 2,3 millió embert érint.

Forrás: Medipress
2014. 05. 21.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés