A szóban forgó vegyszerek – a paraquat növényvédő és a roteton rovarirtó szer – nem kaptak engedélyt háztartási, kiskerti használatra. Utóbbit csak a betolakodó, invazív halfajták ellen alkalmazzák.
„A roteton közvetlenül gátolja a sejtek energiatermeléséért felelős szervecske, a mitokondrium működését” – magyarázta Freya Kamel, az Environmental Health Perspectives című szakfolyóiratban megjelent tanulmány társszerzője, az Egyesült Államok környezetegészségi tudományokkal foglalkozó országos intézetének (NIEHS) munkatársa.
„A paraquat növeli bizonyos, a sejtszerkezetre károsan ható oxigénszármazékok termelődését. Azoknál az embereknél, akik használták ezt a szert, vagy más, hasonló működési mechanizmussal ható szereket, nagyobb valószínűséggel fejlődött ki Parkinson-kór” – tette hozzá Kamel.
A tanulmányban összesen 110 Parkinson-kórral és 358 anélkül élő ember egészségét követték nyomon egy nagyobb vizsgálat, a FAME (Farming and Movement Evaluation) keretében, amelyben mintegy 90 ezer, mezőgazdasági felhasználásra engedélyezett vegyszer (peszticid) egészségre való hatását térképezik fel.