A bakteriofág vírus természetes felépítésének köszönhetően célba veszi és elpusztítja a pattanásokat (akne) okozó Propionibacterium acnes baktériumokat. A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem és a Pittsburgh-i Egyetem kutatói kimutatták, hogy az ebbe a bakteriofág családba tartozó 11 különböző vírus rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. A szakértők most azon dolgoznak, hogy kiderítsék, alkalmasak lehetnek-e ezek a vírusok terápiás felhasználásra.
A kutatás vezetője, Robert Modlin professzor elmondta, annak ellenére, hogy milliókat érint az akne, nagyon kevés biztonságos és hatékony kezelés áll rendelkezésünkre. A pattanásokat elpusztító vírusok hasznosítása éppen ezért ígéretes új eszköz lehet a súlyos akne okozta testi és lelki hegek ellen. Akne akkor alakul ki, amikor a szőrtüszőket eltömíti a faggyú, amelyet a szőr és a bőr kiszáradásának megelőzésére termel a szervezet. A normál esetben ártalmatlan baktériumok, köztük a Propionibacterium acnes ezt követően megfertőzik az elzáródott szőrtüszőket. A bakteriofágok ez ellen hatnak.
A kutatók a bakteriofágok vizsgálata során kimutatták, hogy mindegyik rendelkezik egy bizonyos génnel, amely az endolysin enzim termelődéséért felelős. Ez az enzim a sejtfaluk lebontása révén pusztítja el a baktériumokat. Ráadásul az antibiotikumoktól eltérően, amelyek válogatás nélkül elpusztítják a kártékony és az ártalmatlan baktériumokat is, a bakteriofágok célzottan csak bizonyos baktériumokat pusztítanak el. Dr. Jenny Kim, az mBio szaklapban megjelent tanulmány társszerzője azt is elmondta, hogy a tetraciklinhez hasonló antibiotikumok gyakori használata miatt bizonyos baktériumtörzsek ellenállóvá váltak e gyógyszerekkel szemben. A bakteriofágok személyre szabott, a jelenlegi gyógyszereknél kevesebb mellékhatással járó kezelés kifejlesztését teheti lehetővé.