2024. Szeptember 28. szombat
A legtöbb nő számára ismertek a premenstruációs tünetek - melyek közül leggyakoribbak az ingerlékenység, a kívánósság és a fáradtság -, sőt a többség már meg is barátkozott velük, és ilyenkor automatikusan nyúl a jól bevált fájdalomcsillapító, meleg vizes palack vagy tábla csokoládé után.

Dr. Lara Briden természetgyógyász szerint azonban a PMS nem természetes velejárója az életnek, ellenben húsz év tapasztalata alapján bizton állítja, hogy néhány egyszerű lépéssel tenni lehet ellene. Az egyik ilyen, ha változtatunk az étrendünkön, például elhagyjuk az édességet és a mélyhűtött ételeket, mellette pedig étrend-kiegészítőket, például magnéziumot és B6-vitamint szedünk. A szakember hozzátette, hogy sok orvos azért nem tud mit kezdeni a tünetekkel, mert a vérvétel során semmilyen különbséget nem tudnak kimutatni azok hormonszintje között, akiknél jelentkeznek a PMS tünetei, illetve akiknél nem. Dr. Briden szerint mindez azért van, mert a PMS-t nem a női nemi hormonok okozzák, vagyis a levertségért sem az ösztrogén, sem a progeszteron nem felelős, éppen ellenkezőleg, ezek kifejezetten jótékonyan befolyásolják a hangulatunkat, mivel serkentik többek között a szerotonin termelődését is.

Vagyis a premenstruációs tüneteket nem a hormonok okozzák, hanem az, ahogyan mi a hormonváltozásokra reagálunk. Akinél a hormonreceptorok egészségesek, azoknál nincsenek semmilyen tünetek, ezek a receptorok ugyanis mindig a megfelelő módon reagálnak a hormonok változásaira, azonban akinél ezek a receptorok nincsenek rendben, azoknál jelentkezik a PMS. Szerencsére már azt is lehet tudni, hogy a hormonreceptorok hibás működésének a hátterében valamilyen gyulladás áll, amit kiválthat a dohányzás, a stressz, de akár valamilyen étel is, ezért nem mindegy, hogy mit fogyasztunk ebben az időszakban.

Dr. Briden úgy véli, a lényeg, hogy minél kevesebb gyulladást okozó és minél több gyulladást csökkentő ételt együnk. Előbbiek közé tartoznak a mélyhűtött ételek, a magas cukortartalmú élelmiszerek, az édes üdítőitalok, illetve arra érzékenyek esetében a gabonafélék és a tejtermékek is. Utóbbiak közé pedig elsősorban a zöldségek és gyümölcsök sorolhatóak, melyek folátban és magnéziumban gazdagok. Emellett érdemes természetes gyulladáscsökkentő étrend-kiegészítőket is magunkhoz venni, például magnéziumot és B6-vitamint, és a fenti étrendet akkor is betartani, ha éppen nem a menstruáció előtti napokban járunk.


Forrás: Medipress
2015. 04. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés