A felmérés során hatvanhét amerikai háborús veterán agyműködését vizsgálták, akik 2001 szeptember 11. után Afganisztánban vagy Irakban teljesítettek szolgálatot. A veteránok különféle teszteket töltöttek ki, majd MRI-vizsgálaton estek át. Traumatikus eseményeket mindannyian átéltek, és 32-en közülük PTSD-vel küzdöttek.
Amikor a PTSD-vel küzdő veteránoknak olyan fotókat mutattak, amelyek a traumát kiváltó eseményekhez kapcsolódtak, az agy bizonyos területei intenzív aktivitást mutattak. Elsősorban a látókéreg aktivitása nőtt, amely az agynak az a területe, amely a vészhelyzeteket is kezelni hivatott. “A másik terület, amely ilyenkor emelkedett aktivitást mutatott, az a régió, amely az adrenalin-kibocsátásért felel extrém stresszhelyzetben. Ezeknek a reakcióknak a megértésével lehetőségünk van a PTSD tüneteinek hatékonyabb kezelésére idővel” – mondja a kutatást vezető Dr. Rajendra Morey, a Duke University munkatársa, aki az észak-karolinai Durham VA Medical Center igazgatója is egyben.
A Translational Psychiatry című szaklapban publikált kutatást reményt ad azoknak is, akik évtizedek óta küzdenek a szindróma tüneteivel.