A prosztatarák a fejlett világban a férfiak leggyakoribb rosszindulatú daganata. A betegség igen kiszámíthatatlan, ugyanis léteznek agresszívebb, és kevésbé agresszívebb formák. Az agresszív daganatok más szervekre terjedve vezetnek halálhoz. Minél idősebb valaki, annál nagyobb a prosztatarák kockázata, azonban sajnálatos módon egyre több esetet diagnosztizálnak 40-es, 50-es férfiaknál. Ezen riasztó tendencia oka jelenleg nem ismert, bár a legújabb kutatások felfedték, hogy a BRCA2-gén mutáns változatának hordozása mintegy 80 százalékra fokozza a daganatkockázatot.
Dr. John Sheehy kutatómérnökként dolgozott, és munkáltatója évenkénti üzemorvosi vizsgálat keretein belül elérhetővé tette a prosztataszűrést is. Először a prosztata betegségét jelző PSA nevű paraméter csak enyhe eltérést mutatott, de aztán fokozatosan kialakult a prosztatarák. Dr. Sheehy körbeérdeklődött a jelenlegi kezelési stratégiákról azonban az opciók nem nyerték el tetszését: durva sebészeti beavatkozások merültek fel, melyek hosszas lábadozást tesznek szükségessé, ráadásul maradványtünetekkel járnak, illetve speciális, beültetéses radioterápia került szóba, ami állandó sugárterhelést jelent. Aztán a beteg egy szép napon eljutott Dr. Nick Plowman klinikai onkológushoz.
Dr. Plowman tagja volt egy londoni fejlesztőcsapatnak, akik a CyberKnife nevű robotvezérelt eszközön dolgoztak. A nagy energiájú sugárzással dolgozó késsel öt, egymás utáni napon kell elvégezni a beavatkozást, ami hihetetlen precizitással távolítja el a daganatos szövetet, anélkül, hogy a környező ép részeket károsítaná. Az eredmény optimális esetben a daganatmentes állapot lehet. Ugyan a helyi érzéstelenítés mellett végzett beavatkozást Sheehy egészségügyi biztosítása nem fedezte, mégis belevágott. Az azóta eltelt három évben a szűrés egyszer sem mutatott emelkedett PSA-értéket, mely tény a gyógyulás mellett szól.