2024. Szeptember 24. kedd
A legfrissebb kutatási eredmények szerint a prosztatarák nemi úton terjedő betegség lehet, melyet egy közösüléskor átadott gyakori, de többnyire rejtőzködő fertőzés okozhat. A kutatók szerint azonban ez még nem bizonyítható meggyőzően.

Bár számos daganattípust okoz valamilyen fertőzés, a Cancer Research UK szervezet szerint még túl korai lenne a prosztatadaganatot is hozzáadni ehhez a listához. A Kalifornia Egyetem kutatói a Proceedings of the National Academy of Science szaklapban megjelent kutatásukban humán prosztatasejteket vizsgáltak laboratóriumi körülmények között. Kimutatták, hogy a trichomoniázis nemi úton terjedő fertőzés elősegíti a daganat növekedését. A szakértők ugyanakkor azt is hozzátették, hogy az összefüggés bizonyításához további kutatásokra lesz szükség.

A trichomoniázis fertőzés a becslések szerint körülbelül 275 millió embert érint világszerte, és a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzésnek számít. A fertőzöttek gyakran egyáltalán nem tapasztalnak tüneteket, így nem is tudnak a fertőzésükről. A fertőzött férfiak viszketést vagy irritációt tapasztalhatnak a nemi szervükben, valamint égő érzést érezhetnek vizelés vagy ejakuláció után, illetve fehér váladék szivároghat a péniszből. A fertőzött nők a nemi szerv viszketését vagy fájdalmát, vizelés közbeni diszkomfort érzést, illetve kellemetlen, halszagú váladék szivárgását tapasztalhatják.

Nem ez a kutatás vetette fel elsőként a trichomoniázis és a prosztatarák összefüggését. Egy 2009-ben közzétett kutatás kimutatta, hogy a prosztatadaganatos férfiak egynegyedében mutatták ki a trichomoniázis fertőzést, és ezekben a férfiakban nagyobb eséllyel diagnosztizáltak előrehaladott prosztatadaganatot. A mostani kutatásban Patricia Johnson professzor és munkatársai azt is kimutatták, hogy a trichomoniázis fertőzést okozó parazita, a Trichomonas vaginalis, egy olyan fehérjét választ ki, amely gyulladást okoz, és a jóindulatú és a rákos prosztatasejtek fokozott növekedését és invázióját váltja ki. A kutatók szerint azonban további kutatásokat kell végezni az eredmények igazolásához, különösen azért, mert még mindig nem tudjuk pontosan, hogy mi okozza a prosztatadaganatot.


Forrás: Medipress
2014. 05. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés