2024. November 18. hétfő
Egy nemrégiben megjelent kutatás szerint minél magasabb egy férfi, annál nagyobb a valószínűsége, hogy agresszív prosztatarák alakul ki nála, mely a halálát is fogja okozni. Minden egyes 10 centiméter 21%-kal növelte a magas kockázatú prosztatarák kialakulásának esélyét, s 17%-kal a prosztatarák miatti halálozás bekövetkeztét.

Hasonló összefüggést találtak a férfiak derékkörfogatát illetően is. Minden 10 centiméter 13%-kal növelte az agresszív prosztatarák kialakulásának veszélyét, s 18%-kal a daganatos betegség miatti halálozást. „Hiszem, hogy ezen adatok arra sarkallják a férfiakat, hogy egészséges testtömegűek legyenek” – nyilatkozta a kutatást vezető Aurora Perez-Cornago, az University of Oxford epidemiológusa. Perez-Cornago és munkatársai egy 142,000 férfi részvételével készült kutatás adatait használta fel a saját vizsgálatához. A 14 éves követés során több mint 7,000 férfinél fejlődött ki prosztatarák, ebből 728 agresszív daganatnak bizonyult, s 1,388 esetben a felfedezéskor már előrehaladott volt a betegség. A diagnosztizáltak közül 934 halt meg a prosztata daganatos betegsége miatt.

A 21. század különös betegsége> > > 

Korábbi kutatás már felfedte a férfi magassága és testtömege, illetve a prosztatarák közti kapcsolatot, azonban ez a tanulmány az első, mely ezen tényezők és a prosztatadaganat típusa közti összefüggést vizsgálja. Csupán a magasság nem növelte a prosztatarák kialakulásának kockázatát, s nem is függött össze az alacsony vagy magas kockázatú daganat előfordulásával. Befolyásolta azonban az agresszív prosztatarák kialakulásának kockázatát, s a daganat miatti halálozást. Az előzőekhez hasonlóan, a BMI és a derékkörfogat is befolyásolta ezen tényezőket, az ok-okozati összefüggést a kutatás azonban nem tudta bizonyítani. „A magasság és a prosztata daganatos megbetegedése közti összefüggés nem újdonság” – egészítette ki Victoria Stevens, az American Cancer Society munkatársa.

Két fő elmélet létezik a túlsúly és a prosztatarák fokozott kockázatának magyarázatára. Az egyik szerint a túlsúly olyan hormonok szintjét befolyásolja, melyek segítik a prosztatadaganat növekedését. A másik szerint elhízott férfiakban egyszerűen nehezebb korai stádiumban felfedezni a daganatot. „A túlsúlyos férfiakban nehezebb a prosztata vizsgálata (RDV – rektális digitális vizsgálat), illetve egy nagyobb prosztatában könnyebb elsiklani a daganat felett. Emellett a PSA teszt is kevésbé érzékeny ezekben az esetekben, hiszen a vér nagyobb térfogata maszkírozhatja az emelkedett prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét” – magyarázta Stevens. A gyakoribb prosztataszűrés felett megoszlanak a vélemények ezekben az esetekben. Fontos, hogy az egyénre szabottan történjen a vizsgálatok rendszeressége, így szükséges a családban előforduló betegségek és egyéb kockázati tényezők ismerete.

A szénanátha súlyos szövődményei >>>


Forrás: Medipress
2017. 07. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -