Azok az elméletek, amelyek a reggelit a legfontosabb étkezéssé emelték, egyszerű mítoszra épülnek: elképzelhető, hogy pusztán a zabpelyhet, tojást és bacont forgalmazó cégek találták ki őket a 70-es években, hogy minél többen vásárolják termékeiket – állítják a brit University of Bath tudósai.
Üde, fiatal bőrt sóval - hogyan csináljam?> > >
Az egyik népszerű nézet az, hogy aki kihagyja a reggelit, az túl sokat fog enni egész nap, ez azonban tévedés: ebéd után az éhség megszűnik, és a naphátralévő részében semmivel sem eszik többet az ember, mint reggeliző társai. “Noha a reggelizés előnyei abszolút logikusnak tűnnek, a valóságban egyetlen tudományos kutatás sem támasztotta még alá eddig ezeket. Amikor én magam elkezdtem kutatásokat végezni a témában, azt hittem, rengeteg bizonyítékot találok arra, hogy a bőséges reggeli az egészség kulcsa… Csalódnom kellett, amikor kiderült, hogy ez sajnos nem így van” – mondja Dr James Betts, a University of Bath táplálkozástudományi szakembere.
Hogyan fogyott 10 nő 194 centit fogyókúra nélkül?> > >
Úgy tűnik tehát, hogy sem kiegyensúlyozottabbak nem vagyunk pusztán azért, mert reggeliztünk, sem a fölösleges kilóktól nem segít megszabadulni a a királyi reggeli, tehát – állítják a szakemberek – bátran eldönthetjük, hogy melyik opció esik jobban: a királyi reggeli, vagy a koldus koplalása a reggeli órákban.