2024. Szeptember 29. vasárnap
A visszavonult profi rögbi játékosok körében gyakrabban mutatható ki a nyaki gerinc károsodása mint azoknál, akik nem űzték ezt a sportot – állítja egy új tanulmány.

A francia vizsgálatban összehasonlították 101, 35 és 47 év közötti, korábban profi rögbi játékosként sportoló férfi adatait olyan kontrollcsoporttal, akik életkorban hozzájuk hasonlóak voltak, de soha nem játszották profi szinten ezt a sportot. „Úgy tűnik, hogy néhány évvel a profi sportpályafutás befejezését követően a rögbi játékosoknál a nyaki gerinc területén több degeneratív tünet és elváltozás igazolható.” – mondta Dr. David Brauge, a közlemény szerzője.

A korábbi rögbi játékosok lényegesen gyakrabban számoltak be (több, mint 50%) krónikus nyaki fájdalomról és a nyak beszűkült mozgásáról, mint a kontrollcsoport tagjai (32%). Bár a nyaki fájdalom mértékét mindkét csoportban ugyanolyannak írták le. Az MRI vizsgálatok kimutatták, hogy a korábbi rögbi játékosoknál sokkal szűkebb a csigolyák közti tér, illetve az a csatorna, amiben a gerincvelő fut, mint a kontrollcsoportban. A nyugalmazott sportolóknál lényegesen több az izom és kevesebb a zsírszövet a gerinc közelében, ami a kutatók szerint segíthet enyhíteni a gerinc eredetű fájdalmakat.

A Journal of Neurosurgery című folyóirat júliusi számában közzétett kutatás eredményei szerint a nyugalmazott sportolóknak gyakrabban kell átesniük műtéti beavatkozáson a gerinc degeneratív jellegű elváltozásai miatt. „A vizsgálatból levonható végleges következtetésekkel kapcsolatban óvatosnak kell lennünk. Továbbra sem állíthatjuk azt, hogy az idő előrehaladtával súlyosbodnak a sérülések illetve, hogy a rögbi játék befejezésével stabilizálódik a betegség.” – mondta Brauge a folyóirat sajtóközleményében.


Forrás: Medipress
2015. 08. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés