2025. Január 03. péntek
Sok millióan tűnődnek azon, mitől alakult ki náluk a rozácea nevű krónikus bőrbetegség. A legújabb kutatás arra utal, hogy a rendellenesség oka félig környezeti, félig genetikai.

„Visszatekintve az ötven-ötven százalékos arány nem meglepő” – mondta a Journal of the American Medical Association szakfolyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője, Dr. Daniel Popkin, a clevelandi Case Western Reserve Egyetem munkatársa. „Eddig azonban nem tudtuk pontosan. Most már meggyőző bizonyítékunk van arra, hogy nyilvánvaló genetikai oka is van a betegség kialakulásának.”

A szakértő szerint ha valakinek többször is előfordult a családi kórtörténetében rozácea, jobban érdemes odafigyelnie a környezeti tényezőkre, főként a napfény behatására, és az orvosi segítség igénybe vétele sokat segíthet. A rozácea jellemző tünetei az erőteljes arcbőr pír, dudorok, pusztulák, látható vérerek és könnyező szem. A különböző bőrgyógyászati kezelésekkel, például bőrgyógyszerekkel és lézeres terápiával kontrollálhatók a fellángolások, de a betegségnek nincs valódi gyógymódja. Kezelés nélkül a betegség addig súlyosbodhat, hogy lerontja a beteg életminőségét. A felmérések szerint a betegek kilencven százaléka tapasztalja önbizalmának és önbecsülésének jelentős csökkenését.

A rozácea kórokának pontos kimutatása eddig nehézséget okozott a kutatóknak. A környezeti és az életmódbeli tényezők hozzájárulási arányának meghatározása érdekében Dr. Popkin és munkatársai 275 ikerpárt vizsgált meg. Az ikerkutatásokat azért alkalmazzák gyakran a szakértők, mert így össze lehet hasonlítani a 100 százalékosan azonos genetikai felépítéssel rendelkező egypetéjű ikreket a kétpetéjű ikrekkel, akik génállományuk csupán felében osztoznak. Ebben az esetben 233 egypetéjű ikerpárt és 42 kétpetéjű ikerpárt választottak ki, akiknek életkora 18 és 80 év közé esett. Mindegyik résztvevő kitöltött egy kérdőívet az életmódjával és kórtörténetével kapcsolatban, majd bőrgyógyászati vizsgálaton esett át, mely során rozácea pontszámot kaptak egy „nincs” és „súlyos” között terjedő skálán.

Az eredményekből az derült ki, hogy a genetika a rozácea kockázatának 46 százalékáért felelős. A megfigyelt kockázat fennmaradó részéért az élettartam alatti nagyobb napfénybehatás (UV sugárzás), az idősebb kor, a magasabb testtömeg-index (az elhízás jelzője), a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a szívbetegség és/vagy bőrrák volt felelős.


Forrás: Medipress
2015. 09. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés