Az emberi bőr több millió külső elválasztású verejtékmirigyet tartalmaz, amelyek intenzív testmozgás után, vagy meleg napokon lehűtik a testünket. A Michigani Egyetem kutatói az American Journal of Pathology szaklapban közzétett tanulmányukban azonban azt állítják, hogy ugyanezek a mirigyek kulcsszerepet játszanak a bőrsérülések regenerálódásához szükséges sejtek szolgáltatásában is.
„A bőrfekélyek, köztük a diabéteszes fekélyek és a felfekvések a többi nehezen gyógyuló sérüléssel együtt súlyos gondot jelent az egészségügyben világszerte” – számolt be a tanulmány vezető szerzője, Laure Rittié. „A krónikus sebek kezelése évi több tízmilliárd dolláros kiadást jelent csak az Egyesült Államokban, és ezek a költségek folyamatosan emelkednek. Valami nem működik.”
Az egyetem kutatói azt állítják, sikerült lerántani a leplet a szervezet egyik leghatékonyabb gyógyító mechanizmusáról. A szakértők korábban úgy vélték, hogy a seb bezáródásához szükséges új bőrsejtek a szőrtüszőkből és a seb szélén lévő ép bőrből származnak. Rittié és munkatársai azonban kimutatták, hogy az új bőrsejtek a seb alól származnak, és a külső elválasztású verejtékmirigyek is jelentős mennyiségű felnőtt őssejtet raktároznak, amelyeket gyorsan elő lehet hívni a sebgyógyulás elősegítésére.
„Meglepőnek tűnhet, hogy eddig nem fedezték fel a verejtékmirigyek fontos szerepét a sebgyógyulásban, de valójában jó oka van annak, hogy ezeket a verejtékmirigyeket nem kutatták alaposabban” – magyarázta Rittié. „A külső elválasztású verejtékmirigyek ugyanis csak az emberekben fordulnak elő, a sebgyógyulás vizsgálatához használt laboratóriumi állatokban nincsenek jelen. Kutatásunkból az derült ki, hogy az emberi bőr teljesen másképp gyógyul, mint a többi emlősé. A verejtékmirigyek regeneráló szerepe eddig testünk egyik legféltettebb titkának számított. Eredményeink remélhetőleg hatékonyabb, célzott kezelések kifejlesztéséhez vezetnek majd a jövőben.”