Egy vizsgálat során Russell és munkatársai 289 húsz és hetven év közötti arcot vizsgáltak meg, és megállapították, hogy a kor előrehaladtával az ajkak, a szem és a szemöldök színe megváltozik, a bőr pedig egyre sötétebb lesz. Ennek eredményeképpen az idősebbek arcán sokkal kisebb kontrasztok láthatóak, mint egy fiatalén, az ajkak pirossága és a bőr közti színkülönbség egyre csökken, csakúgy, mint a szemöldök és a homlok közti színárnyalat-különbség.
Egy másik tanulmány során több mint száz alany bevonásával végeztek kutatást a szakemberek az amerikai Gettysburgben és Párizsban. A kísérlet részeként mesterséges módon megerősítették egyes arcképeken a kontrasztokat, és azt tapasztalták, hogy ennek hatására a megkérdezettek fiatalabbnak becsülték a képen szereplők korát, majd ugyanígy, miután a kontrasztokat lecsökkentették, a képen szereplőket a kísérletben résztvevők idősebbnek vélték.
Bár mindennek nem vagyunk tudatában, mások korának megbecsülésekor tudat alatt mégis használjuk ezeket a tényezőket, és az sem véletlen, hogy számos kozmetikumot - gondoljunk például a vörös rúzsra - éppen abból a célból használnak a nők, hogy segítségükkel növeljék arcukon a kontrasztokat, hiszen ők is látják, hogy ennek hatására arcuk fiatalabbnak, egészségesebbnek és szebbnek tűnik.