2024. Március 29. péntek
Sütés gluténmentesen -  Variációk a tojás pótlására -  Tejmentes étrend
Napjainkban egyre többen követnek speciális étrendet. Ételallergia vagy ételintolerancia is lehet az oka, ha például a tej, tojás vagy gluténtartalmú ételek fogyasztását mellőzni kell. Drégely Anikó, a Budai Allergiaközpont dietetikusa elmondta, hogy a megváltozott étrend miatt a főzés során használt alapanyagokat újakkal kell helyettesíteni, új konyhai praktikákat kell elsajátítani. Az átállást megkönnyíti, ha szakember segítségét kérjük.

Sütés gluténmentesen

A glutén- vagy másnéven sikér- egy a búzában és a gabonafélékben megtalálható fehérje, ami a belőlük készült ételek állagáért, nyújthatóságáért felel, és teszi a tésztákat lazává, lyukacsos szerkezetűvé.

A gluténmentes lisztek nem rendelkeznek ezzel az összetevővel, ezért a tészta összeállítása során sem a korábban megszokott állagot kapjuk, illetve az elkészült sütemény sem hasonlít a búzaliszttel készült termékhez. A költséges és sok esetben sikertelen kezdeti próbálkozások helyett a szakember megfelelő praktikákat tud javasolni, amelyekkel hamar beletanulunk az ízletes gluténmentes fogások elkészítésébe.

Dietetikus étrend speciális

A dietetikus a tápanyagok megfelelő összeállítására is felhívja a figyelmet. Az alapanyagok változatos összeállításával ugyanis el tudjuk kerülni, hogy a gluténmentes étkezés rostban szegény és hizlaló legyen.

Variációk a tojás pótlására

Speciális étrend esetén dietetikus segít összeállítani a diétát.A tojásmentes étkezéshez nem kizárólag a tojáspor az egyetlen alternatíva. Panírozáshoz, sütemények készítéséhez – attól függően, hogy mi a cél – változatos, természetes alapanyagokat is felhasználhatunk. Az áztatott lenmag, az áttört banán vagy a mogyoróvaj is remek tojáspótló lehet, ha a szakember ajánlása szerint alkalmazzuk.

A tojás A-, D-, E- vitaminban és folsavban is gazdag, emellett számos ásványi anyag található benne és kiváló fehérjeforrás. Ha nem fogyaszthatjuk, a dietetikus alternatívát fog javasolni ezek már forrásból történő pótlására is.

Tejmentes étrend

A tej fogyasztását sokan mellőzik, a tejfehérje intolerancia például a felnőttek 30%-át is érintheti.

Fontos megjegyezni, hogy ez nem azonos a laktóz intoleranciával, amikor is a tejcukor okoz az érintetteknél tüneteket. Tejfehérje intolerancia esetén a laktózmentes termékeket sem lehet fogyasztani, ilyenkor minden tejterméket mellőzni kell.

A legelterjedtebb tejhelyettesítők a különböző magtejek. A dietetikus ezek, illetve a tejfehérje mentes joghurt, túró otthoni elkészítéséhez is tud praktikus tanácsokkal szolgálni, de a tejmentes diéta kapcsán fontos átbeszélni a D-vitamin és kalciumpótlás kérdését is.

Drégely Anikó megjegyezte, hogy a készételek vásárlása kapcsán is fontos odafigyelni, hogy ne kövessünk el diétahibát.

A dietetikai konzultáció során ezért a teljesértékű étrend összeállításától kezdve az alapanyagok beszerzésén át, az ételek elkészítéséig mindenről szó esik.

Ne feledkezzünk meg az étteremben, munkahelyen történő étkezésekről sem. Ennek kapcsán a szakember felhívja a figyelmet a keresztszennyeződések lehetőségére, illetve elmondja, hogy az egyénre szabott diéta mennyire szigorú, mi az, amire figyelni kell.

Egy új étrend összeállítása során tehát sok mindenre gondolni kell. A gördülékeny átállás és a teljesértékű étrend összeállítása miatt, érdemes kezdetben szakember segítségével kialakítani az új étkezési szokásokat.


Forrás: Budai Allergiaközpont
2022. 09. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés