2024. November 19. kedd
Úgy látszik, nem az számít, hogy mennyi nehézségen kell átesnünk, míg sikeresek leszünk, hanem inkább az, hogy hogyan kezeljük ezeket az akadályokat.

Mi különbözteti meg az igazán sikeres sportolót azoktól, akik sosem jutnak magasra? Az edzők és a szülők régóta keresik a kérdésre a választ. Van, aki úgy gondolja, hogy ami nem öl meg, az megerősít, ezért a sok nehézség erőt ad, mások szerint nagy szerencse és sok segítség kell inkább a sikerhez. A University of Central Lancashire munkatársai szerint egyik megközelítés sem fedi a valóságát: a bajnokokat a leginkább az emeli ki a többiek közül, hogy jól kezelik a nehézségeket, könnyen legyűrik az akadályokat, vagyis „fejben ott vannak”. „Rájöttünk, hogy vannak bizonyos univerzális pszichológiai tulajdonságok, amelyek jellemzőek azokra, akik csúcsra jutnak. Elég jól körül írható, hogy mi repíti magasra az embereket, és mi az, ami segít, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki magunkból” – mondja a kutatást vezető Dave Collins professzor.

Nehezen koncentrál? Nézze meg, milyen egyszerűen lehet fejleszteni a koncentrációs készséget!

A felmérés során különféle területeken aktív sportolókkal beszélgetett a kutatócsoport: volt köztük, aki focizott, síelt, vívott, evezett. A szakembereket az érdekelte, hogy mi különbözteti meg a legjobbakat azoktól, akik számára nem igazán termett babér. Az interjúkba szó esett az akadályokról, a sportoló azokra adott reakcióiról, azonkívül arról is, hogy mennyire elkötelezett az adott sportág irányába a versenyző. Felmérték azt is, milyen a kapcsolatuk a szülőkkel, az edzőkkel. Az eredmény megmutatta, hogy az elit sportolóknak nagyon mély belső motivációjuk van, míg a kevésbé nagyszerű társaikra ez nem jellemző. A bajnokok úgy álltak minden edzéshez, hogy semmi sem elég, míg kevésbé sikeres társaik eleve elkerülték a kihívást jelentő feladatokat. Amikor a sikeres játékosokat sérülés érte vagy kudarccal kellett szembenézniük, alig várták, hogy újra bizonyíthassanak, ezzel szemben kevésbé sikeres társaik elkedvtelenedtek, a lelkesedés elvesztéséről számoltak be. Kiderült az is, hogy a bajnok és az amatőr közötti különbség nem a kihívások számában és arányában, hanem inkább az arra adott reakciókban rejlik, tehát igaz a mondás: valóban fejben dől el a siker.


Forrás: Medipress
2016. 05. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -