2024. November 13. szerda
A terhesség alatti dohányzásról már eddig is tudtuk, hogy következményeként a megszületett gyermek inkább hajlamos lesz maga is rászokni a káros szenvedélyre, egy új tanulmány azonban azt állítja, hogy ez a tény a terhesség alatt stresszben élő anyák gyermekeire is igaz.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy ez a jelenség a leánygyermekeket érinti csak, a fiúkat nem. Bár ennek okát nem tudják pontosan, a kutatók az eltérő nemi hormonok működésében keresik a magyarázatot. Amint azt a Rhode Island-i Miriam Kórház szakértője, Dr. Laura Stroud kifejtette, kutatásuk kimutatta, hogy a nőnemű magzatok lényegesen veszélyeztetettebbek a terhesség alatti dohányzás és intenzív stressz hosszú távú negatív hatásai tekintetében. „Egyelőre nem tudjuk, hogy ez minek köszönhető, de elsőre az az elképzelésünk, hogy a stresszhormonoknak a placentában történő eltérő szabályozása és születés előtti környezetben megjelenő eltérések állhatnak a háttérben” – tette hozzá a szakember, akinek elmondása szerint az is lehetséges, hogy a stressz által generált kortizol valamint a nikotin, máshogy hatnak a hímnemű és a nőnemű agyra a fejlődés során.

A Biological Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmányban Stroud és csapata annak az 1086 terhes nőnek és gyermekeiknek az adatait elemezte ki, akik még 1959-ben jelentkeztek egy kísérletre. Az anyáknak mind a kortizol-, mind a tesztoszteron-szintjüket megmérték, illetve azt is feljegyezték, dohányoztak-e. A folyóirat szerkesztője, dr. John Krystal úgy véli, a kutatás eredményei segíthetnek a szakembereknek abban is, hogy felismerjék, kik azok, akik ki vannak a téve a későbbi dohányzás kockázatának.


Forrás: Medipress
2014. 01. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -