2024. December 30. hétfő
Szemcseppre kialakuló allergiák -  Szemcsepp-konzerválószer okozta krónikus szemfelszín-toxicitás
Előző beszélgetésünkben professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával részletesen tárgyaltuk azon kötőhártya vérbőségeket, melyek hatékony szemnyomáscsökkentő szemcseppek enyhe, csak kozmetikai jelentőségű velejárói.

Szemcseppre kialakuló allergiák

A bőrgyógyászati készítményekhez hasonlóan szemcseppre is kialakulhat úgynevezett kontaktallergia. A kontakt szemhéjbőr-gyulladás (dermatitisz) és a kötőhártya allergiás eltérései előfordulhatnak külön is és együtt is. A bőrgyógyászati jellegű szemhéji allergiás elváltozások gyakran az alsó szemhéj területén helyezkednek el, melyre a szembe cseppentett szemcsepp egy része a becseppentés után kifolyik. Amerre az allergiát kiváltó szemcsepp elfolyik, ott közvetlen hozzáérésen alapuló (kontakt) dermatitiszt okoz. Amennyiben a kezelést megszüntetjük, a kontakt dermatitisz teljes mértékben megszűnik. Más esetekben inkább a szemhéj széli része (melyen a kötőhártya és a szemhéji bőr találkozik) mutat önálló, egyéb dermatitisz nélküli allergiás gyulladást. Ezt szemhéjszéli-gyulladásnak nevezzük. Ilyenkor a szemhéj széle kissé liláspiros. Az állapot sokszor kellemetlen érzéssel, hunyorgással, pislogással jár, és a kötőhártya is érintett lehet. A szemcsepp által kiváltott allergiás kötőhártya vérbőség nem egy enyhe pirosság, hanem az artériás rendszer aktív vérbősége, steril gyulladásos tágulata. Ha az alsó szemhéjat finoman kibillentjük (ez leginkább szemorvosi vizsgálatnál jön szóba), akkor az alsó szemhéjat belülről fedő kötőhártyán immunológiai sejtek csoportjai (follikulusok), illetve aktív artériás érgomolyok észlelhetők. Efféle problémát bármely szemcsepp okozhat, de vannak olyan hatóanyagcsoportok, melyekre az allergiás reakció gyakori. A glaukóma kezelésére használt szemnyomás-csökkentő cseppek közül ilyenek az alfa-receptor izgató hatóanyagot tartalmazók. A betegnek nem dolga az, hogy részletes öndiagnosztikát végezzen, vagy önmaga változtasson a szemcsepp kezelésén. Hasonló panaszok esetén szemorvosát, esetleg glaukóma specialistát célszerű felkeresni. Meg kell jegyezni azonban, hogy nem mindig a hatóanyag a bűnös az allergia kialakulásában. Előfordulhat, hogy a szemcsepp oldatában lévő egyéb anyagok (konzerválószer, pH stabilizátor, szuszpenziós alapanyag stb.) váltja ki az allergiát. Mivel ezek az anyagok számos teljesen különböző szemcseppben megtalálhatóak, elképzelhető, hogy szemcseppváltás esetén sem javul meg a probléma. Így különösen érdemes a fenti panaszok alapján szemész specialistához, glaukóma specialistához fordulni.

Szemcsepp-konzerválószer okozta krónikus szemfelszín-toxicitás

A másik szemcsepphez kapcsolódó és beavatkozást igénylő krónikus szemfelszíni vérbőség a konzerválószer, elsősorban a benzalkónium- klorid (BAK) okozta szemfelszín toxicitás. A BAK mindenféle szemészeti készítményben széles körben elterjedt még ma is. Nagyon hatékony gomba- és baktériumölő tulajdonsággal rendelkezik, így a szemcseppek biztonságos alkalmazását nagyban elősegíti. A szemfelszín sejtjeire azonban toxikus hatást fejt ki, mely koncentrációfüggő. Ha valaki sűrűn alkalmaz tartósított szemcseppet cseppent a szemébe minden nap, nagy valószínűséggel idővel a szemfelszín betegségnek nevezett klinikai képpel szembesül majd. Ilyenkor a szem vörös, irritált. Gyulladásos eredetű, átmeneti könnyezés is jelentkezhet, ugyanakkor a szem nehezen nyílik, és a fény zavarja. Ezek a tünetek nem kizárólag erre a problémára jellemzők, így hozzáértő, kellő időráfordítású szemorvosi vizsgálatot tesznek szükségessé. El kell különíteni őket más szembetegségektől, például a szivárványhártya-gyulladás betegségcsoportba tartozó állapotoktól. Ez utóbbiak kezelésére szintén konzervált szemcseppeket szokás alkalmazni, így, ha a diagnózis téves, további toxikus konzerválószer-kitettség következhet be a vélelmezett kezelés eredményeképpen. A krónikus szemcseppkezelést, elsősorban a szemnyomáscsökkentő szemcseppkezelést alkalmazóknak azonban nem szükségszerű ilyen problémával szembesülni. Ma már szinte az összes korszerű készítmény elérhető konzerválószer- mentes formában is. Ezen készítmények külsőleg eltérnek a hagyományos szemcsepp kiszerelések megjelenésétől (egyszer használatos pipetta kiszerelés vagy konzerválószer-mentességet biztosító szűrőrendszeres kiszerelés). Szükségtelenné teszik a baktérium és gomba elleni védelmet, mivel ilyen fertőző ágensek nem juthatnak be az oldatokba. Konzerválószer okozta szemfelszíni toxicitás esetén mindenképpen a problémát kiváltó kezelés teljes elhagyása, esetleg átmeneti konzerválószermentes gyulladáscsökkentő cseppkezelés szükséges, majd egy új kezelés beállítása kizárólag konzerválószer-mentes szemcseppekkel. Ehhez leginkább a glaukóma specialista ért. Nagyon fontos ez utóbbi probléma hangsúlyozása, hiszen a glaukóma az egyik leggyakoribb szemészeti betegség az élet második felében.

A fenti két beszélgetés alapján – mondja Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája – a szem vörössége nem egységes kategória. Zavaró mértékű vörösség, esetleg szemfelszíni diszkomfortérzés esetén az a legcélszerűbb, ha a beteg időpontot kér részletes vizsgálatra, melyben állapotát teljes mértékben áttekinthetik, és a megfelelő beavatkozást elvégezhetik. A specialista nyilatkozhat arról is, hogy az állapot nem veszélyes, viszont a kezelés hatékony, és a beteg számára nagy előnnyel bír a látás hosszú távú megtartása céljából. Ilyenkor a beteg aggodalma is megszűnik.
Forrás: Orvosi Hírközpont
2024. 09. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés