Henny Braund, a donorok és átültetésre várók összeegyeztetését végző brit Anthony Nolan Alapítvány vezérigazgatója elmondta, hogy legalább 16 brit beteget érintett a légtérzár, köztük egy fiatal lányt is, aki csontvelőt várt Kanadából. „Kész rémálom volt – mondta Braund. A szervek Észak-Amerikában ragadtak, a brit betegeket pedig izolálni kellett, míg a transzplantációs anyag megérkezett.”
Az Eurotransplant, mely elosztja a felajánlott veséket, szíveket és más szerveket Ausztriában, Belgiumban, Horvátországban, Németországban, Luxemburgban, Hollandiában és Szlovéniában, közleményben tudatta, hogy a normális esetben repülőn szállított szerveket közúton kellett elküldeni, ami a szétosztást korlátozta.
„A fő probléma mindig az, hogy a szerv időben a beteghez érjen – mondta a szóvivő, Brigitte Lobee a csoport leideni központjából. Egy szerv sem veszett kárba, de igyekszünk felmérni, hogy pontosan milyen hatással volt az eset az elosztásra.” Általában a felajánlott szervek nagyjából 20%-a lépi át az országhatárt.
Brit kórházakban néhány műtétet azért kellett elhalasztani, mert a sebészek külföldön ragadtak. Köztük volt Christine MacAndie is, aki a skóciai Paisley Royal Alexandria Kórházának konzultáns sebésze. Oslóból nem tudott visszajutni, ezért az összes klinikai munkáját lemondta.
A gyógyszergyártók tisztviselői elmondták, hogy gondosan figyelemmel kísérik a helyzetet, de a felhalmozott raktárkészletek miatt sehol sem merülhet fel hirtelen ellátási zavar. A gyógyszeripar egyébként elég erősen függ a légiközlekedéstől. „Megnyugtató, hogy nem fenyeget az ellátás zavara jelenleg” – mondta Sarah Lindgreen az AstraZeneca angol-svéd szóvivője.