Egész éven át tartó vagy szezonális allergia?
A légköri allergének zárt térben épp úgy jelen vannak, mint a szabadban. A lakásban előforduló allergének közül panaszt leggyakrabban a penészgomba és a háziporatka okoznak. Ilyen esetekben a tünetek egész évben folyamatosan fennállnak. A pollenallergia tünetei szezonálisan, az adott növény virágzásának időszakában jelentkeznek. Az allergia általános tünetei az orrdugulás, szem- és torok viszketés, tüsszögés, orrfolyás. A pollenallergiánál jellegzetesen orrfolyás, míg a háziporatka allergiánál –különösen az éjszakai órákban- orrdugulás figyelhető meg.
Ha már tavaly is jelentkeztek a tünetei, idén vizsgáltassa ki magát!
Az allergiás betegség korra való tekintet nélkül, bármely életszakaszban kialakulhat. A legtöbben nem szeretnek minden aprósággal orvoshoz fordulni, - és az allergiás sajnos hajlamosak vagyunk elbagatellizálni - de ha a tavalyi szezonban még nem is tulajdonított különösebb jelentőséget az elhúzódó tüsszögésnek, orrfolyásnak, szem-, orr-, torokviszketésnek, idén mindenképp forduljon orvoshoz. Allergia vizsgálatot célszerű annak végeztetnie, aki az elmúlt szezon során, vagy akár –háziporatka és penészgomba allergia esetében – egész évben a felsorolt tüneteket észlelte magán. Prof. Nékám Kristóf allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa, a Magyar Allergia Szövetség elnöke elmondta, hogy a vizsgálat elvégeztetése azért is fontos, mivel a nem megfelelően kezelt allergiás betegnél újabb allergiák jelentkezhetnek, vagy súlyosabb szövődmény, asztma alakulhat ki. A már hosszabb ideje allergiás beteg számára is 2-3 évente ajánlott a vizsgálat ismétlése, amennyiben idő közben újabb panaszokat észlelt magán.
Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Az allergia kimutatása bőrteszt segítségével történik. Az allergiás bőrpróba lényege, hogy megállapítsák, melyik allergén vált ki allergiás tüneteket. Kivitelezésénél az allergén kivonatát helyezik a bőrre, majd a bőrt megkarcolva elősegítik, hogy az allergén érintkezhessen a szaruréteg alatti szövetekkel. Ezek után mérik a bőrön kialakuló allergiás tünetek mértékét. A vizsgálat 3-4 éves kortól elvégezhető. A pontos eredmények meghatározásához fontos, hogy a beteg a vizsgálatot megelőzően függessze fel az allergia kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését, ellenkező esetben ugyanis álnegatív eredményt kaphatunk. Amennyiben ez nem megoldható, a vizsgálatot vérteszt segítségével végezzük el.
Tanácsok az allergiamentes élethez
A személyre szabott kezeléshez szükséges gyógyszerek felírása mellett a kezelőorvos egyéb hasznos, az életmódunkhoz kapcsolódó tanácsokkal is ellát bennünket, illetve ilyenkor van lehetőségünk kérdezni is. Nékám professzor tapasztalatai szerint ilyenkor sok gyakorlati kérdés felmerülhet. Például, hogy mit tegyen a beteg, ha macskaszőrre allergiás, de nem szeretne megválni kedvencétől? Sportolhat-e nyáron a szabadban? Szükséges-e táplálkozási szokásain változtatnia? Az allergiás tünetek kezelésében ugyanis a gyógyszereken túl fontos szerepe van a környezetnek is, így néhány korábbi szokásunkat érdemes átalakítania annak érdekében, hogy a pollenszezon tünetmentesen teljen.