2024. November 14. csütörtök
A Washington Egyetem (St. Louis, Egyesült Államok) munkatársai az agy nemi különbségeinek elemzésével magyarázzák, hogy miért gyakoribb nőknél a szklerózis multiplex, mint férfiaknál.

A szklerózis multiplex egy központi idegrendszeri betegség, autoimmun háttérrel: az gyulladásos sejtek az idegsejteket borító hüvelyt támadják meg. A tünetek rendkívül változatosak lehetnek, melyek között fáradékonyság, pszichológiai zavarok, bénulás és vegetatív tünetek szerepelnek. Statisztikai adatok szerint a betegség nőkben négyszer gyakrabban fordul elő, mint férfiakban. A Journal of Clinical Investigation megjelent egérkísérletes tanulmány ezen eltérés magyarázatára kereste a választ.

Dr. Robyn Klein és munkatársai kimutatták, hogy a betegségre fogékonyabb nőstények érfalában a férfiakéhoz képest mintegy négyszeres mennyiségben van jelen az S1PR2 nevű receptorfehérje. Az különbség leginkább azokon az agyterületeken volt a legkifejezettebb, melyet a szklerózis multiplex tipikus esetben érint. Az S1PR2 egyike azon 20 génnek, mely különbséget mutatott a hím és a nőstény egyedek között, azonban ebből 16-ról még nem tudjuk, milyen funkcióval rendelkezik.


Forrás: Medipress
2014. 05. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -