A kutatás két fő humánpatogén kórokozóra, a Staphylococcus aureus és a Streptococcus pneumoniae nevű baktériumokra fókuszált, melyek előszeretettel okoznak légúti megbetegedéseket és hajlamosak magas szintű gyógyszer-rezisztencia kialakítására. Vizsgálatuk során megmutatkozott, hogy a légszennyező anyag hatása megváltoztatta a baktériumok terjedésének és telepképződésének formáját, mely valószínűleg szerepet játszhat abban, hogyan képesek ezek a baktériumok légúti rendszerünkben elrejtőzni és küzdeni immunrendszerünk ellen.
Ilyen egyszerű sóval szépülni!
Konkrétabban megvizsgálva azt találták, hogy a feketeszén-expozíció hatására megváltozott a Staphylococcus aureus törzsek antibiotikum elleni toleranciája és jelentősen megnőtt a Streptococcus pneumoniae baktériumok penicilinrezisztenciája, mely első vonalbeli terápiás gyógyszernek számít tüdőgyulladások esetén. Mindemellett a feketeszén-expozíció a Streptococcus baktériumok orrnyálkahártyából alsóbb légutakba való átterjedésében is nagy segítségnek bizonyult, mely kulcsmomentumnak számít a tüdőgyulladás kialakulási folyamatában.
„A világon mindenki egységesen ki van téve a légszennyeződésnek minden egyes levegővétel során. A légszennyeződés egy-egy emberre való hatásának mértékét sajnos nem tudjuk befolyásolni. Annak megértésével, hogy mi és hogyan károsítja egészségünket és globális szintű változtatásokkal viszont talán mégis felvehetjük a küzdelmet a minket érő káros hatások ellen.” – nyilatkozta a kutatás két munkatársa, Dr. Shane Hussey és Dr. Jo Purves.