A tömegspektrometria nevű módszer a vizsgálati anyagot feldolgozva kémiai anyagok ezreit számítógépes módszer segítségével elemzi ki. Az eredményeket egy adatbázis adataival összevetve ily módon akár órákon belül meglehet a daganat pontos típusa, ami a terápia azonnali kezdését eredményezi. Ismert, hogy minél hamarabb sikerül elkezdeni a megfelelő terápiát, annál nagyobb esély van a gyógyulása.
A szövettani feldolgozás módszere gyakorlatilag a 19. századtól kezdve változatlan, az utóbbi években csupán az immunhisztokémiai vizsgálatok megjelenése nyitott új lehetőségeket. Azonban a módszer időigényes, az eset bonyolultságától függően akár heteket is igénybe vehet – addig azonban a beteg csak vár, és nem részesül az adekvát terápia előnyeiben. A tömegspektrometria ilyen irányú alkalmazását dr. Takáts Zoltán és munkatársai fejlesztették, és az vélhetően forradalmasítani foglya a rákos betegségek diagnosztikáját.
A módszer kulcsa, hogy a szövettani eltérések helyett a kémiai összetétel változásaiból következtet. Dr. Kirill Veselkov (London College) szerint hamarosan eljön az automatikus szövettani diagnosztikai elemzés ideje. Mindazonáltal, a módszer jelenleg csupán fejlesztési stádiumban van.