válaszok
Mononukleózis
Üdvözlet!
A kérdésem a következõ: ha valaki kiskorában mononukleózisban szenvedett, akkor lehet-e késõbb vírushordozó, fertõzõ, vagy a betegség megszûntével a vírusok is elpusztulnak/kiürülnek a szervezetébõl? Ha esetleg jelen vannak szervezetében a vírusok, akkor hogyan lehet elkapni, ill. nem elkapni azokat, pl. terjednek-e szexuális úton? A választ elõre is köszönöm:
N. Pál
Kedves N. Pál!
A mononukleózis kórokozója az Ebstein-Bar vírus, mely a herpes vírus családba tartozik. Gazdasejtje az ember és a fõemlõsök limfocitái és az orr-garat sejtjei. A gyerekek 50 %-a 5 éves kor alatt átesik a fertõzésen, sokszor tünetmentesen. Egyetemisták vérében pozitivitás kimutatható (mely a lezajlott fertõzésre utal).
Az elsõdleges fertõzést követõen a vírus a gazdasejtben egész életen át perzisztál, idõnként kimutatható az orr-garat sejtjeiben. Szeropozitiv (vérben kimutatható pozitivitás, mely a lezajlott fertõzésre utal) egészséges egyének 15-25 %-ában az orr-garat váladékból bármikor kitenyészthetõ. A vírus reaktiválódása általában tünetmentes. Igen labilis vírus. A környezetbõl nem izolálható. Kontagiozitási indexe (más egyénre való terjedés) alacsony. Átvitele: vértranszfuzió, csók (nyál, száj), ill. kisgyermekkorban rossz szociális körülmények vagy zsúfoltság.
A Vital.hu kapcsolódó cikkét az alábbi címre kattintva olvashatja el.
Dr. Jakab Csilla