2024. Szeptember 21. szombat
A Semmelweis Egyetemen a közelmúltban kezdte meg mûködését a Gyermekpszichiátriai Osztály az I. sz. Gyermekklinikán, mely az elsõ, kiskorúak pszichés zavarainak kezelésére specializált részleg az intézményben.

Létrehozása komoly elõrelépést jelent, hiszen még mindig nagyon kevés a gyermekek pszichiátriai problémáira szakosodott szakember és intézményi egység hazánkban, miközben egyre több a pszichés zavarokkal küzdõ fiatal. A KSH 2004es adatai szerint 2.5 millió 19 éven aluli fiatal él Magyarországon. Bizonyos vizsgálatok alapján közel 350 ezren szorulnak gyermekpszichiátriai gondozásra, kezelésre. Ez a 417 év közöttiek mintegy 16 százalékát jelenti.

A gyermekpszichiátria ugyanakkor fiatal szakterület: mindössze két éve számít önálló (alap) szakmának Magyarországon, sürgõs fejlesztésekre szorul mind az ellátó egységek kapacitását, mind pedig a képzett szakemberek számát tekintve.

Az új osztály nappali kórházi részbõl, szakambulanciából és fekvõbeteg részlegbõl áll. A beteg gyermekek diagnosztizálása és terápiája egyéni és csoportfoglalkozásokon történik. Az egy-kéthetes kivizsgálási idõszak után a gyermekek és családjaik további terápiára (egyéni pszichoterápia, csoportterápia, családterápia, farmakoterápia) a klinikára járnak vissza, illetve segítséget kapnak a lakóhelyükhöz legközelebb esõ ellátó hely megkeresésében.

Mind a diagnosztikát, mind a terápiát multidiszciplináris team végzi, amely három gyermekpszichiáterbõl, valamint pszichológusból, szociális munkásból, szociális foglalkoztatóból, és három gyermekpszichiátriai rezidensbõl áll.

Az új osztály kialakításával egyidejûleg, számos egyéb, a gyermekpszichiátria fejlesztését szolgáló kezdeményezés is elindult a Semmelweis Egyetemen. A gyermekpszichiátriát ez év szeptemberétõl az alapképzésbe integráltan, a gyermekgyógyászati tantárgy keretében oktatják, tavaly óta folyamatos a rezidensképzés is.

Orvostanhallgatókból, rezidensekbõl és Phd. hallgatókból kutatócsoport alakult, amely a pszichoszomatikus betegségek kialakulását vizsgálja. A Semmelweis Egyetem komoly hangsúlyt helyez a szakemberek továbbképzésére is: a közelmúltban számos posztgraduális kurzust indított házi gyermekorvosok, pszichológusok és segítõ szakemberek számára.

Az új egység létrehozásához a JanssenCilag gyógyszergyár 10 millió forinttal járult hozzá.

2005. október 18.


2006. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés