2025. Január 26. vasárnap
Korral jár? -  Kettős információforrás -  Mit tehetünk a feledékenység ellen? -  Mik segíthetnek a memóriának?
A fiatalok legalább annyi mindenről feledkeznek meg, mint az idősebbek, pedig a jó memória elsősorban hozzáállás kérdése. Ha nem figyelünk oda kellőképpen arra, amit teszünk, nem valószínű, hogy megragad bennünk bármi információ. Hogyan segíthetjük memóriánkat?

Korral jár?

A kutatások szerint hatalmas a különbség az emberek között a tekintetben, hogy miképp reagálnak saját feledékenységükre. Ahogy idősödünk, úgy válunk egyre hajlamosabbá arra, hogy az egyes emlékezetkimaradásokat valamilyen általános memóriazavarra, vagy ami még rosszabb, a rettegett Alzheimer-kórra vezessük vissza. (Csak hogy lássuk a különbséget: megfeledkezni arról, hogy hová tettük a kulcsot, még nem az Alzheimer-kór jele, elfelejteni azt, hogy a kulcsok ajtónyitásra szolgálnak, már sokkal inkább.) Idősebb emberek körében nemritkán tapasztalható, hogy ok nélkül magukat hibáztatják a történtekért, vagy úgy vélik, e folyamat ellen már nemigen lehet tenni.

Memória titkai

De nézzük csak a fiatalokat! Legalább annyi mindenről feledkeznek meg ők is, mint az idősebb korosztály, általában mégsem hibáztatják magukat. Sokkal inkább így vélekednek: "Kicsit szórakozott vagyok mostanában!", és elintézik egy vállrándítással. Az ilyen reakció az emlékezetkihagyásokra ezerszer hasznosabb, mint a csüggedt passzivitás.

Felejtek.hu: információk a demenciáról, az Alzheimer kórról>>

Kettős információforrás

A memóriánk két részre oszlik, a rövid távú és a hosszú távú memóriára. A hosszú távú memóriát kevésbé érinti az öregedés, mint a rövid távút, tehát valójában ez utóbbival van a gond. Tény, hogy nem tudunk huzamosabb ideig információt tárolni a rövid távú memóriarészlegben anélkül, hogy valamit el ne veszítenénk belőle.

A memória működését tanulmányozó szakembereknek számos elméletük, van arra vonatkozólag, hogy mi okozza emlékezőképességünk csökkenését, ám a pontos magyarázatra egyelőre várnunk kell. Abban szinte mind egyetértenek, hogy a változásokat különböző folyamatok együttes hatása okozza, az agy fiziológiai változásai, a központi idegrendszer feldolgozóképességének lassulása, különböző betegségek, illetve ide sorolhatók még bizonyos gyógyszerek hatásai is. További fontos ok lehet az emlékezésre irányuló motiváció csökkenése, vagy csak egyszerűen az, hogy nem használjuk eleget a memóriánkat.

Mit tehetünk a feledékenység ellen?

Összpontosítsunk az erősségekre!

Először is azt tehetjük, hogy használjuk a memóriánkat. Emlékezőképességünk ugyanis nem minden területen mutat visszafejlődést az idő előrehaladtával. Fontos tudnunk, hogy a legtöbb problémát kompenzálhatjuk azzal, hogy memóriánk erősebb oldalait használjuk, melyek személyről személyre különbözőek. Van, aki kiválóan emlékszik a nevekre. Mások apró részletekre emlékeznek jobban. Nem várhatjuk azt, hogy mindenre egyformán jól emlékezzünk.

Ismerjük meg a felejtés főbb okait!

Kutatások szerint számos oka lehet annak, hogy miért felejtünk el dolgokat. Ha például fáradtak, kimerültek, lehangoltak vagyunk, jóval nehezebben tudjuk előhívni emlékezetünkből a szükséges információkat. Megint máskor egyszerűen csak azért felejtünk el valamit, mert valami más elterelte a figyelmünket, vagy a reggeli rohanásban nem gondoltuk át kellőképpen teendőinket.

Figyelem, fegyelem

Ha nem figyelünk oda kellőképpen arra, amit teszünk, nem valószínű, hogy megragad bennünk bármi információ. Gondoljunk csak a reggeli rohanásra! Hányszor előfordult már, hogy elfelejtettünk valamit. Inkább lassítsunk le, szedjük össze gondolatainkat! Vegyük sorra, mit kell tennünk, mielőtt elhagyjuk a lakást! Villany, gáz, kulcs, pénztárca fontos, hogy figyeljünk, koncentráljunk arra, amit teszünk! Ez segít az automatizmusokat tudatos cselekvésekké változtatni, aminek következtében később emlékezni is fogunk ezekre a pillanatokra.

Mik segíthetnek a memóriának?

• Írjuk le a tennivalókat! Használjunk határidőnaplót!
• Tegyük a gyakran használt dolgokat mindig ugyanazon helyre!
• Ismételjük el többször is azokat az információkat, melyekre fontos emlékeznünk!
• Teremtsünk képzettársításokat! (Például egy tárgy, mint ajándék, illetve egy alkalom, a születésnap között.)

 Mindenekelőtt azonban ne veszítsük el pozitív beállítottságunkat a memóriazavarokkal kapcsolatban sem. Ne feledjük: a feledékenység, a memória romlása nem elkerülhetetlen. Figyeljünk oda azokra a dolgokra, amelyek hajlamosítanak a felejtésre, és tegyünk annak érdekében, hogy negatív hatásaikat mérsékeljük.

Tudjon meg többet a feledékenységről, a demenciáról és az Alzheimer-kórról a felejtek.hu oldalán!

Szponzorált tartalom



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés