Németh Zsolt elmondta, hogy az önkéntesek beoltására a szer ártalmatlanságának és hatékonyságának igazolása miatt van szükség. A szakmai szabályok ezt írják elő minden oltóanyag esetében, ez a feltétele a forgalomba hozatali engedélynek. Jelenleg folyik az oltóanyag preklinikai vizsgálata – ami állatokon végzett próbát jelent –, s amelyet a humán klinikai vizsgálatok sora követ. Ennek természetesen már nincs az egészségre nézve kockázata.
A vakcina – amely lényegében elölt vírust tartalmaz – legfeljebb enyhe pírt okoz az oltás helyén. A szervezet immunrendszerét viszont mozgósítja a vírus jelentette veszedelem fogadására és járvány esetén jó esélyt ad a megóvásra a megbetegedéstől – magyarázta a szóvivő.
Sok az önkéntes jelentkező, közülük korcsoportonként, különféle szempontok alapján választják ki, hogy kik részesülhetnek elsőként a védőoltásban, amelyet egy később kijelölt, arra alkalmas klinikán, vagy kórházban adnak be az orvosok – közölte Németh Zsolt.
A szóvivő elmondta, hogy már július elejétől gyártják az oltóanyagot a társaság pilisborosjenői üzemében. Hetente 500 ezer adag készül, amelyet az előírás szerint plusz 2-8 Celsius-fokú helyiségben raktároznak. A gyártók a hazai igények kielégítése mellett exportra is termelnek.
Az önkéntesek beoltása után a következő lépés a legyártott oltóanyag átadása az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek. Onnan irányítják majd az elosztást az ÁNTSZ bevonásával az egészségügyi intézményekhez, ahol szükség esetén mindenki hozzájuthat a készítményhez.