2024. November 17. vasárnap
Amerikai kutatók okostapaszt hoztak létre, mely képes monitorozni a beteg vérét, s szükség szerint szabadulnak fel a vérhígító gyógyszerek, melyek segítenek megelőzni a veszélyes véralvadékok kialakulását, a trombózist. Állatokon végzett kísérletben a tapaszok hatékonyabbnak bizonyultak a trombózisok megelőzésében, mint a hagyományos módszerek.

A trombózis súlyos kórképeket okozhat, így tüdőembóliát, szívinfarktust, stroke-ot. A jelenleg ajánlott kezelések a véralvadásgátlókra alapulnak, így például a heparinra, mely használata rendszeres ellenőrzést igényel, hiszen a túl magas dózis spontán vérzéseket, a túl kicsi pedig hatástalanságot eredményez. „A célunk egy olyan tapasz kifejlesztése volt, mely egyszerre tudja ellenőrizni a beteg vérét és felszabadítani a megfelelő mennyiségű gyógyszert, egyfajta önszabályozó rendszerként” – nyilatkozta Zhen Gu, docens.

Állatbolondoknak itt a legjobb karácsonyi ajándék Amerikából> > >

„Két évvel ezelőtt beszélgettem Zhen Gu-val a precíz véralvadásgátló kezelés klinikai igényéről” – nyilatkozta Caterina Gallippi, docens. „Ezután Yong Zhu professzor segítségével összegyűjtöttünk egy kutatócsoportot és megalkottuk az okos tapaszt.” A tapasz polimerből készült mikrotűket tartalmaz, melyek hialuronsavat és heparint tartalmaznak. A polimer úgy lett megtervezve, hogy a trombint érzékelje, mely a véralvadásért felelős enzim. Amikor emelkedik a trombinszint a vérben, az enzim felszakítja a heparin és a hialuronsav közti kötést, így heparin szabadul fel. „Minél több trombin van az érpályában, annál több heparin szükséges a megelőzéshez” – nyilatkozta Yuqi Zhang, társszerző és PhD hallgató Gu laboratóriumában. „Így kifejlesztettünk egy tapaszt, mely annál több heparint szabadít fel, miné több trombin van az érpályában.”

A palackozott vizek is rejthetnek egészségre ártalmas anyagokat - kutatás > > > 

A kutatócsoport egereken tesztelte a tapaszt. A kísérlet során kezelés nélkül halálos adagnyi trombint fecskendeztek az állatokba. Az első kísérlet során három csoportot hoztak létre, az elsőket nem kezelték, a második csoport heparin injekciót kapott, a harmadik az okos tapaszt. 10 perccel ezután az egerekbe trombint fecskendeztek. 15 perccel később csak a kezeletlen egerek haltak meg. A második kísérletben a trombint 6 órával a kezelés után adták be. 15 perccel később a tapasszal kezelt egerek mindegyike élt, míg a heparin injekcióval kezeltek 80 %-a elpusztult. „Nagyon izgatottak vagyunk az eredményekkel kapcsolatban, hiszen így évente emberek ezreit érintő betegségeket kezelhetnénk, emellett a kezelési költségeket is csökkentve” – tette hozzá Gu. „Ez a kutatás volt az első lépés, a jövőben további kutatások szükségesek.” A kutatás a North Carolina State University és az University of North Carolina együttműködésében készült.


Forrás: Medipress
2016. 12. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -