2024. Szeptember 29. vasárnap
Mitől lesz a vérfagyasztó sikoly igazán vérfagyasztó? Egy új tanulmány szerint a válasz nem a hangerőben, hanem a frekvenciában rejlik. Ugyanez jellemző a mesterséges hangforrásokat használó riasztókra is – tudjuk meg egy friss kutatásából, amely a Current Biology című szaklapban jelent meg.

„A sikoly és a különféle riasztók egy olyan különleges frekvenciákon szólalnak meg, amelyeket a hétköznapi életben, beszélgetés során nem használunk. Ezek a frekvenciák az agy egy bizonyos területét szólítják meg, amely azt az üzenetet küldi a testünk számára, hogy veszély leselkedik ránk” – mondja a kutatást vezető Luc Arnal, aki korábban a New York University munkatársaként dolgozott, ma pedig a Genfi Egyetem professzora. Arnal arról is beszélt, hogy kutatását egy barátja megjegyzése inspirálta, aki elmesélte, hogy újszülött gyereke sírása gyakorlatilag „szétrobbantja az agyát”. A szakembert érdekelni kezdte, hogy miről is van szó pontosan: miért hat ránk ez a fajta sírás, illetve a különféle riasztók is.

„Az üvöltés a túlélésről szól. Vészhelyzetben az ember azért kiált, hogy segítséget kérjen, illetve figyelmeztesse környezetét a veszélyre. Ez egy velünk született kommunikációs jelzésrendszer, minden újszülött először felsír, amikor a világra jön. Az állatok is üvöltenek, ami azt sejteti, hogy már azelőtt kiáltottunk, hogy beszélni tudtunk volna” – teszi hozzá a szakember.

Úgy néz ki, a megfelelő riasztó hang – a vérfagyasztó sikoly – hangereje gyorsan emelkedik, és egy speciális frekvencián szól: ez jóval fontosabb, mint maga a hangerő. Ez a hanghatás az agy félelemközpontját, az amygdalát stimulálja, ezért azonnal reakciót vált ki belünk, ami a túlélésre, a védekezésre és a gyors reakcióra sarkall minket.


Forrás: Medipress
2015. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés