2024. Szeptember 29. vasárnap
A St. Louis-i Washington Egyetem orvosi karának kutatói a Genome Research szaklapban arról számoltak be, hogy kifejlesztettek egy olyan tesztet, amely szinte minden olyan vírust képes kimutatni, amely az embereket és az állatokat megfertőzheti.

Az emberekben és az állatokban több ezer vírus okozhat megbetegedést, és ezek helyes diagnosztizálása jelenleg hosszadalmas és költséges, gyakran több vizsgálatból álló eljárásokat igényelhet. Az emberi testben és testen előforduló vírusokat gyűjtőnéven viromnak nevezzük. A kutatás vezetője, Dr. Gregory Storch arról számolt be, hogy a „fejlett virom-szekvenálás” nevű eljárással sikerült kifejleszteniük egy olyan módszert, amellyel kiterjedt hálót lehet vetni, és hatékonyan ki lehet mutatni az olyan vírusokat is, amelyek nagyon kis számban vannak jelen. Eddig nem létezett olyan teszt, amely elég érzékeny lett volna a vírusok alacsony koncentrációjának kimutatására. Számos vizsgálat csak azokat a vírusokat képes azonosítani, amelyek gyaníthatóan a beteg megbetegedéséért felelősek.

Az új teszt olyan halálos vírusok által okozott járványok esetében használható majd fel, mint az Ebola, a Marburg és a SARS, valamint az olyan gyakori vírusok kimutatására, mint a súlyos gyomor-bélrendszeri fertőzéseket okozó rotavírus és norovírus. A kutatók azt remélik, hogy a teszt sikerrel alkalmazható majd olyan esetekben, amikor a standard tesztek nem eredményeznek diagnózist, vagy amikor nem lehet tudni, mi okozott egy járványt.

A ViroCap nevű új teszt a betegek mintáiban képes kimutatni olyan vírusokat is, amelyeket a standard tesztek nem tudnak azonosítani. A teszt ugyanolyan érzékenységgel szekvenálja és mutatja ki a vírusokat , mint a polimeráz láncreakción (PCR) alapuló tesztek, amelyek jelenleg standardnak számítanak a laboratóriumokban. Míg azonban a PCR tesztek egyszerre legfeljebb 20 hasonló vírust képesek kiszűrni, a ViroCap elméletileg bármilyen vírust képes kimutatni.

A kutatók a teszt kifejlesztéséhez egyedi DNS vagy RNS szakaszt használtak fel minden olyan ismert víruscsoportból, amelyek embereket és állatokat fertőznek – összesen 2 millió egyedi genetikai anyag szakaszt. Ezeket a genetikai anyag szakaszokat mintaként használták fel arra, hogy elkülönítsék azokat a vírusokat a betegektől származó mintákban, amelyek genetikai egyezést mutatnak. Az egyező virális anyagot aztán nagy áteresztőképességű génszekvenálással elemezték. A szakértők azt is hozzátették, hogy a teljesen új vírusok felfedezésével azok genetikai anyaga is könnyedén hozzáadható a teszthez.


Forrás: Medipress
2015. 10. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés