2024. November 16. szombat
Brit kutatók szerint nagyobb az agyvérzés, valamint a szív- és keringési-rendszeri megbetegedések esélye a légifolyosók közelében fekvő zajos területeken.

A Heathrow Reptér közelében élő 3,6 millió önkéntes részvételével készült felmérés tanúsága szerint a legzajosabb területeken 10-20 százalékkal nagyobb eséllyel alakulhatnak ki ezek a betegségek. A tudósok a British Medical Journal című orvosi szaklapban számoltak be kutatási eredményeikről. A szakértők abban azért egyetértenek, hogy nem feltétlenül csak a zaj lehet a felelős a problémákért. A kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy a legzajosabb területen élő 70 000 résztvevő közül jellemzően jóval többen kerülnek kórházba agyvérzés miatt, és közülük többen is halnak bele az agyvérzésbe. "A zajszennyezés egészségre gyakorolt hatásai nem világosak - nyilatkozta Dr. Anna Hansell, az Imperial College London kutatója - Az azonban valószínű, hogy a nagy zaj hozzájárulhat a problémák kialakulásához - például a vérnyomás növelésével, vagy az alvás állandó megzavarásával. A hangos zajokra a szervezetünk a pulzusszám és a vérnyomás növelésével reagál. A repülőgépzaj pedig egyesek számára még idegesítő is lehet, ami tovább növelheti a vérnyomást, és elősegítheti a betegségek kialakulását."

A vizsgálatok során a tudósok a Civil Aviation Authority 2001-es, zajszintekről szóló felmérésének eredményeit használták fel, amihez a szakértők abból a 12 londoni és 9 Londonon kívül területről gyűjtöttek adatokat, ahol a repülőgépzaj meghaladja az 50 decibelt (ez nagyjából egy normál beszélgetés hangerejének felel meg). A tudósok szerint egyre kevesebb embernek kell szenvednie a magas zajszinttől (63 decibel) - a légiforgalom növekedésének ellenére -,ez pedig főként a technikai fejlesztéseknek és a légifolyosók elterelésének köszönhető.

A CAA szakértői 12 londoni kerületet vizsgáltak meg a város középső és nyugati régióiban, valamint kilenc, a fővároson kívüli területet, köztük Windsort, Maidenheadet, Slough-t és Wokinghamet. Matt Gorman, a Heathrow Reptér fenntarthatósági igazgatója szerint "máris jelentős előrelépés történt a zajszennyezés csökkentésének érdekében". "A hangosabb gépeket alkalmazó légitársaságoktól magasabb bérleti díjat kérünk, és segítünk a helyi lakosoknak a szigetelésben és a zajcsökkentésben. A 70-es évekhez képest a magas zajszinttől szenvedők aránya mintegy 90 százalékkal csökkent, miközben a légiforgalom a duplájára nőtt." - fogalmazott a szakember. Bár a tudósok szerint a zajszennyezés kapcsolatban lehet a keringési zavarok és az agyvérzés kialakulási esélyeivel, a többi életmódbeli tényező, például a dohányzás, a mozgáshiány és az egészségtelen étkezés sokkal nagyobb szerepet játszik ezeknek a betegségeknek a kialakulásában.


Forrás: Medipress
2013. 10. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -