A Drexel Egyetem kutatócsoportja Joke Bradt vezetésével olyan korábbi kutatásokat tekintett át, amelyek a zeneterápia (személyre szabott, szakképzett zenészek által előadott zenei élmény) és a zenegyógyászat (előre felvett zeneszámok lejátszása az orvos vagy ápolónő által) hatását vizsgálták a daganatos megbetegedésekben szenvedő betegek pszichológiai és fizikai állapotára. „Kiderült, hogy a zeneterápiás beavatkozások segítenek a betegek életminőségének javításában” – magyarázta Bradt. „Ez azért fontos eredmény, mert ezek a kimenetelek jelentős szerepet játszanak a betegek általános jólétét tekintve.”
Összesen 52 kísérletet vettek górcső alá az áttekintésben, amelyekben 3731 daganatos beteg vett részt. A leglényegesebb eredmény az volt, hogy minden típusú zenés beavatkozás közepes-/nagymértékű hatást gyakorolt a betegek szorongásának csillapítására. A fájdalomcsillapítás tekintetében a kezelések nagymértékű, a kimerültség esetében pedig kis/közepes mértékű hatását mutatták ki. Az is kiderült, hogy a zenés beavatkozások a pulzus- és légzésszám, valamint a vérnyomás kismértékű csökkenésével is összefüggésbe hozható.
A daganatos betegek életminőségére gyakorolt előnyös hatásai, különösen a szorongás, a fájdalom és a kimerültség szintjének csökkentése alapján a kutatók azt remélik, hogy a zenés beavatkozások a jövőben elterjedtebbé válnak a klinikai gyakorlatban.