Zsírmáj esetén sokszor a kapcsolódó állapotokat kell kezelni
Amikor valaki zsírmáj diagnózist kap, három lehetőséggel lehet számolni:
• Nem-alkoholos zsírmáj: a túlsúlyos, elhízott személyek közel 80%-át érinti. További rizikófaktor lehet a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek tartós alkalmazása.
• Alkohol okozta zsírmáj: ez az alkoholfüggőség következménye lehet.
• Akut terhességi zsírmáj: igen ritka, nagyon súlyos állapot, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.
Az első két eset az, amely életmóddal befolyásolható, és amelyek kapcsán sokszor a kapcsolódó állapotokat, például a magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, cukorbetegséget, illetve az alkoholfüggőséget kell megcélozni, valamint természetesen az emiatt kialakult következményeket is kezelni szükséges. Mivel nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, az elrendelt gyógyszerek elsősorban éppen a kapcsolódó problémák kezelésére hivatottak.
Mire kell figyelni a zsírmáj diagnózis után?
Súlytöbblet leadása
Első helyen szerepel a testsúly csökkentés, a normál (18-25 közé eső) BMI, vagyis testtömeg-index elérése. A túlsúly tizedének leadása már csökkenti a májban felhalmozódó zsír mennyiségét és javít az állapoton.
Alkohol kerülése
Az alkoholfogyasztás kézenfekvően elsőszámú rizikófaktora az alkohol zsírmájnak, de az alkohol a nem alkoholos zsírmáj esetén is erősen kerülendő, a májra gyakorolt romboló hatása miatt.
Bizonyos élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítása
Minden esetben fontos csökkenteni a cukor és hozzáadott cukor (ez nem csak a fehércukorra vonatkozik), a finomított gabonák (fehér pékáruk, tészták, fehér rizs), a túl sok sült, bundázott és sós élelmiszerek, valamint a zsíros húsok, sajtok elfogyasztott mennyiségét.
Ajánlott élelmiszerek beépítése az étrendbe
Dietetikus közreműködésével ajánlatos összeállítani egy olyan étrendet, amely gazdag zöldleveles zöldségekben, halakban, magvakban, zabpehelyben, és rendszeresen megtalálható benne a tofu, a fokhagyma, a kávé, a zöldtea, az avokádó, az olívaolaj, amelyeknek részt vesznek a máj zsírtartalmának csökkentésében. A dietetikus nem csak a kiegyensúlyozott, az ízlésnek megfelelő diéta kialakításában játszik nagy szerepet, de jelentősen hozzájárulhat a fogyás elősegítéséhez is.
Rendszeres mozgás
A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (legegyszerűbb lehet például a kocogás, a tempós gyaloglás, a biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem eredményez testsúlycsökkenést.
Hepatológiai nyomon követés
Zsírmáj esetén laborvizsgálatokkal és speciális máj szerkezeti vizsgálattal rendszeresen ellenőriznünk kell a zsírosodás mértékét és a máj esetleges károsodásának stádiumát – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
Ilyenkor lehetőség van a változtatások ellenőrzésére és esetleg a szükséges gyógyszerek, kezelések elrendelésére is. A cél mindenképpen a súlyos következmények, akár a májtranszplantáció megelőzése, az állapot javítása.