2024. November 15. péntek
Az abszolút hallás arról ismerszik meg, hogy az ember referenciahang segítsége nélkül azonosít bármely hallott zenei hangot. A teljes népesség körében meglehetősen ritka képességről van szó, de a hivatásos zenészek között már gyakori a jelenség: állítólag többek között pl. Beethovennek, Mozartnak és Nat King Cole-nak is abszolút hallása volt. De vajon mi az oka annak, hogy ez a különleges képesség kialakul?

A svájci Zürichi Egyetem munkatársai szerint két agyterület erős funkcionális kapcsolódása áll a háttérben: a hallókéreg és a homloklebeny a felelős az abszolút hallásért. A Lutz Jäncke professzor által vezetett kutatócsoport szerint két elmélet is van erre: az abszolút hallással rendelkezők a hangképzés korai fázisában képesek azonosítani a hangokat, vagyis az agyuk hamarabb reagál, mint az átlagember esetében. A másik elmélet merőben eltér ettől: eszerint az abszolút hallású emberek később azonosítják a hangokat, ám emlékeket kapcsolnak hozzájuk a homloklebeny segítségével. v

A két elmélet ugyan gyökeresen eltér egymástól, de mindkettő alátámasztására vannak bizonyítékaink. Elképzelhető, hogy ennek a két agyterületnek az összehangolása a kulcs az abszolút halláshoz. Okunk van feltételezni, hogy a hallókéreg és a homloklebeny szinkronitása az, ami igazán számít, ehhez azonban még további vizsgálatokra van szükség – mondta Jäncke professzor, miután munkatársaival több tucat hivatásos zenész hallását vizsgálták meg.


Forrás: Medipress
2015. 01. 31.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -