2025. Január 02. csütörtök
Kutatók elsőként számoltak be az emlékek keletkezéséről és az agyban eközben végbemenő sejtszintű változásokról a Neuron című szaklap hasábjain.

Dr. Marcos Frank és Dr. Sara Aton szerint első alkalommal nyílt direkt rálátásuk az alvás közben az agyban sejti szinten végbemenő változásokra.

alvás, emlékek

„Alvás közben agyunkban az idegi kapcsolások az ébrenléttől teljesen eltérően működnek – nyilatkozta Frank. Bizonyos biokémiai folyamatok ébrenlétkor egyszerűen nem működnek. Alvás közben azonban mintegy varázsütésre működésbe lépnek, és hatásukra olyan szinaptikus változások mennek végbe, amelyek elősegítik az emlékek keletkezését.”

Az agyban úgynevezett N-metil-D-aszpartát (NMDA) receptorok találhatók, melyek részt vesznek a tanuláshoz és emlékezéshez fontos idegimpulzusok továbbításában. A receptorokban található idegi kapcsolódási pontok alvás közben megerősödnek, és a vizuális központtal együttműködésben kialakítják az emlékképeket. „Ébrenlét alatt azonban agyunk képtelen az emlékek kialakításához szükséges enzimeket előállítani, így az csak alvás közben történhet” – nyilatkozta Dr. Frank.

Bár a tudósok a mostani felfedezésükkel közelebb kerültek az emberi memória megértéséhez, az egyelőre még mindig rejtély, hogy az emberi agy miként és hol tárolja a hosszú távú emlékképeket.


Forrás: Medipress
2009. 02. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés