2024. November 25. hétfő
Rend(szer) a lelke mindennek -  Üres a pocak -  Fáj a hasa -  Jön a foga -  Csak szervezés kérdése -  Együtt vagy külön?
Néha tanácstalanul állunk éjszaka a kiságy felett, hiszen nemrég evett a baba, az előbb még aludt, most megint nyűgös: mi lehet a baj? Rengeteg oka lehet annak, hogy nem jól alszik a pici – ezek megoldására az esetek nagy részében van megoldás. Persze nincs két egyforma gyermek, így más-más módszerek működnek családonként, de érdemes néha kicsit „kísérleteznünk” a nyugodt éjszakák érdekében.

A csecsemők átlagosan napi 16 órát alszanak, több részletben. Jellemzően hat hónapos kortól alusszák át az éjszakát, és napközben 2-3-szor szundítanak. Egy éves kor körül még marad a nappali egy-kétszeri alvás.Baba nem alszik

Rend(szer) a lelke mindennek

Nagyon fontos a rendszer kialakítása. A lefekvés előtti teendőket kezdjük minden este ugyanakkor, és ugyanabban a sorrendben haladjunk. Érdemes a fürdetéssel kezdeni, majd folytatni az esti szoptatással, etetéssel. Amikor a pici már elpilledt, betehetjük a kiságyba, hogy ott aludjon el. Ügyeljünk arra, hogy a baba lehetőleg este 8 órára már ágyba kerüljön, így könnyebben megszokja majd óvódás és iskolás korában a korai fekvést.

Biztosítsunk csendes alvóhelyet és a zavartalan alvást a babának és a szülőknek is, alvás előtt pedig teremtsünk nyugodt hangulatot.

Üres a pocak

A kisbaba életében és a nyugodt alvásban nagy szerepet játszik, hogy mennyire lakott jól. Az első hónapokban még nem tud nagy mennyiségeket elfogyasztani, ezért nem lakik jól egész éjszakára, így hamarabb lesz éhes, és akár többször is felébred. Amikor eléri a 3-5 hónapos kort, már nő az egyszerre elfogyasztott mennyiség, és szép lassan eléri azt a szintet, amivel egész éjszakára jóllakik a baba.

Hat hónapos koráig anyatejen vagy tápszeren kívül mást ne kapjon, azonban különleges esetekben – ha súlygyarapodása nem megfelelő és rendszeresen felébred éjszaka – az esti utolsó étkezésnek 4 hónapos kortól bevezethetőek a tejpépek, amik jobban laktatnak.

Fáj a hasa

Ügyelünk arra, hogy a baba ne kapjon olyan táplálékot, amit nehezen emészt, vagy ami neki még nem ajánlott. Ha esetleg nehezen emészthető ételt adtunk neki vacsorára, az hasi görcsöket, esetleg puffadást okozhat, ami miatt nem tud a elaludni, vagy akár többször felébred az éjszaka folyamán. Ezért készítsünk a pici számára könnyen emészthető, és egyben laktató ételt vacsorára. Ügyeljünk arra, hogy a hozzátáplálást csak 6 hónapos kor körül kezdjük el, és akkor is csak fokozatosan vezessük be az új ízeket! Egy éves korig ne adjunk a kicsinek tehéntejet; ha már nincs az anyatej, pótoljuk tápszerrel, hiszen a babának ebben az időszakban még 5-8dl tejalapú táplálékra van szüksége!

Jön a foga

Az erős nyálzás, a napközbeni nyugtalan alvás és az ételek visszautasítása a fogzás első jelei. Ilyenkor természetes, hogy az eddig jól evő gyerek kicsit nehezebben fogadja el az ételeket, és előfordulhat az is, hogy a már pépeset evő baba ismét csak az anyatejet vagy a tápszert fogyasztja szívesen.

Nappal a baba könnyebben elfoglalja magát, mert mindent, ami a keze ügyébe kerül és a szájába tud tenni, rágcsálhat. Sajnos az éjszakai ébredés ebben a periódusban gyakrabban előfordul. Ilyenkor több lehetőség közül választhatunk, hogy mivel nyugtassuk meg, a lényeg, hogy próbáljuk meg csillapítani a fájdalmát legalább éjszakára, így a baba is és az anya is pihentebb lesz másnap. A fogzás kellemetlenségeit csökkenthetjük különböző készítményekkel – léteznek kúpok, kenőcsök, melyeket a problémás időszakban kérhetünk gyermekorvosunktól.

Csak szervezés kérdése

Ahhoz, hogy mindenki tovább tudjon aludni, érdemes kicsit kitolni a lefekvés előtti szoptatást vagy vacsorát. Csak akkor keljünk fel hajnalban a babához, ha felébred teljesen. Ha nem, akkor simogatással, vigyázva arra, hogy ne zökkentsük ki az alvásból, altassuk őt vissza. Próbáljuk követni az életritmusának alakulását és így pár hónap alatt elérhető, hogy csak hajnali 4-5 körül ébredjen fel. Így szép lassan növekednek az egybefüggő alvási periódusok.

Együtt vagy külön?

Közvetlenül születés után, kb. 3-4 hónapos korig érdemes egy szobában aludni a babával. Az egy ágyban alvással kapcsolatos döntés mindig a szülő saját felelőssége, figyelembe véve alvási szokásaikat, de ezt a gyermekorvosok nem ajánlják. Az egy szobában alvás viszont nem csupán a babának, hanem a szülőknek is megnyugtató a kezdeti időkben, főként, hogy ebben az időszakban még rendszeres az éjszakai szoptatás vagy cumiztatás. A szülőknek is sokkal könnyebb esténként felkelni a babához. Később már áttehetjük a babát a saját szobájába, hogy tanuljon meg egyedül aludni, és ha felébred, visszaaludni. Természetesen mivel minden gyerek más és más, ezért nem biztos, hogy ez mindig és mindenhol könnyedén fog zajlani.

Jó tanács: kezdjük el jó időben átszoktatni a babát a saját szobájába, mert minél tovább halogatjuk, annál nehezebb lesz!


Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -