A Nemzetközi Csontritkulás Alapítvány által közzétett adatok azt mutatják, hogy a csípőcsonttörések egyharmada a férfiak körében fordul elő, és a törést követő első évben a halálozási arány a 37 százalékot is eléri. Ez azt jelenti, hogy a férfiak kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg csípőcsonttörést követően, mint a nőbetegek. A csontritkulással foglalkozó szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a férfiakban gyakran elmarad a diagnózis és a kezelés, így világszerte több millióan vannak kitéve a korai halálozás és mozgáskorlátozottság kockázatának, a csonttörés típusától függetlenül.
A Csontritkulás Világnapja előtt megjelent jelentés arra is rávilágít, hogy a helyzet következtében a férfiak önálló, fájdalommentes életének lehetősége is veszélybe kerülhet idős korban. Ha továbbra sem tesznek lépéseket, több millió férfi szorulhat hosszú távú ellátásra, amit a túlterhelt egészségügyi rendszerek csak nehezen bírnak kivitelezni. A gyakran tévesen női betegségnek tartott csontritkulásos csonttörés az ötven éven felüli férfiak 20 százalékát érinti világszerte. Ez a szám azonban a becslések szerint a férfiak gyors öregedése következtében rendkívül meg fog emelkedni. A szakértők szerint 1950 és 2050 között tízszeresére fog nőni a 60 éven felüli férfiak száma, akik a leginkább ki vannak téve az oszteoporózis kockázatának.
A kutatók szerint tehát a csontritkulás okozta halálozás és mozgáskorlátozottság tekintetében a férfiak számítanak a gyengébb nemnek, mert az egészségügyi rendszerek egyszerűen nem fordítanak elég figyelmet csontegészségükre. Egy amerikai kutatás kimutatta, hogy a férfiak 50 százalékkal kisebb valószínűséggel részesülnek kezelésben, mint a nők. Mivel a kormányok és az egészségügyi rendszerek a daganatos betegségekre és a szívbetegségekre összpontosítanak leginkább, nem veszik észre, hogy ez a „néma gyilkos” egyre több áldozatot szed világszerte.