Az idei tábort július 30-tól augusztus 8-ig Kishután, a zempléni hegyekben rendezik meg 6-18 éves gyerekek számára a már hagyományossá vált speciális programokkal, hogy felkészítsék a cukorbeteg gyermekeket az önálló életvitel kialakítására.
A cukorbeteg gyerekek többszörösen hátrányos helyzetűek. Nem elég a napi többszöri inzulin-injekció, egészségügyi állapotuk labilitása, a szigorúan szabályozott étrend, ráadásul még a nyári táborokról is le kell mondaniuk – hisz melyik táboroztató vállalja a felelősséget manapság egy cukros gyerekért? A szegedi Diabeteses Gyermekeket Támogató Egyesület az elsők között fedezte fel a cukorbeteg gyerekek táboroztatásának jelentősségét 1983-ban, azóta minden évben megszervezik a tábort, Magyarország különböző tájain.
A gyerekek a sport és képzőművészeti foglalkozásokon túl speciális, diabétesszel kapcsolatos játékokon, vetélkedőkön, akadályversenyeken vehetnek részt. A „Ki tudja gyorsabban összerakni az inzulin-adagoló pen-t?” verseny idén is a vetélkedők egyik fő száma lesz. Laikusok számára megdöbbentőnek tűnhet, ahogy az alsó tagozatos korú gyerekek a cukorbetegséggel kapcsolatos szakszavakat (hipoglikémia, vércukormérés, szénhidrátszámolás, stb.) egy speciális „activity” során úgy használják, mintha az a világ legtermészetesebb dolga volna.
A játékos forma mögött azonban komoly célkitűzés rejlik: a gyerekek észrevétlenül sajátítják el a diétás étrendet és a szabályszerű életmódot – melynek alapja a napi hatszori (!) étkezés, speciális étrend szerint. Az egészségtudatos magatartás megvalósítása, a helyes gyógyszeres kezelés és az önellenőrzés gyakorlatának kialakítása mind a tábor célkitűzései közé tartozik. A táborban 15 főből álló munkacsoport, orvosok, dietetikusok, szakasszisztensek felügyelik a gyerekeket. A tábor célja, hogy önállóságra nevelje a diabéteszes gyerekeket, megtanítsák számukra az önmenedzselést, ami egy cukorbeteg számára létfontosságú – mondta el a tábor alapítója, Dr. Román Ferenc főorvos.
A táborozó gyerekek számára az egyedi – akár óráról-órára változó – igényeknek megfelelő kezelést biztosító inzulinpumpa használatát is megtanítják. Az inzulinpumpa jelentősen megkönnyíti a diabéteszesek mindennapjait, a gyerekek nagy mozgásigényének megfelelően sokkal stabilabb, szabadabb, biztonságosabb életmódot biztosít.